30. 9. 2017

Maskované tofu

Minulé Vianoce sme išli k našim. Tak som vybrakovala chladničku, aby sa mi v nej nič nepokazilo, všetko som pekne pobalila a vydali sme sa na cestu. Keď sme prešli okolo obchodného domu, zrazu prišla predtucha a pýtam sa drahého, či sa náhodou nechystá niekoho k nám po návrate zavolať. Krútil hlavou, že nie. O 10 minút mu zvonil telefón a rozhovor sa končil slovami: ,,Tak sa vidíme v nedeľu."
Skoro som odpadla. Doma nič, na niekoľko dní ideme preč a keď sa máme vrátiť, všetko je, ako na potvoru, zatvorené. 
A tak som pred návratom vzala maminkin šalát a rezne, 10 domácich vajec a fľašu tatárskej. A dúfala som v zázrak. No a doma na mňa z prázdnej chladničky spolu so syrom v črievku kukalo údené tofu...

SUROVINY
1 cibuľa
5 vajec
trošku oleja
1 údené tofu - biele by tomu nedodalo správnu chuť
1 syr v črievku
4 PL tatárskej omáčky
1 ČL horčice
soľ
korenie
vegeta (bez glutamanu)

POSTUP

1. Cibuľu očistíme, nakrájame na drobné kocky a opečieme na oleji do sklovita. 5 vajec rozbijeme do  misky (ja ich nešľahám, je to zbytočné), osolíme, okoreníme a pridáme vegetu. No a urobíme klasickú praženicu - ale takú dobre usušenú, aby sa vám robili až hrudky. Dáme ju trochu vychladnúť.

2. Tofu zlejeme z vody a na strúhadle ho nastrúhame na najjemnejšie rezančeky. Pridáme k nemu praženicu a vareškou zmiešame. 

3. Pridáme tatársku (aj keď nie je najzdravšia, dodá nátierke kyselkavú chuť), syr v črievku a trochu horčice. S ňou opatrne, aby neprebila všetky chute.

No a ako dopadla sviatočná návšteva? Mladí páni usilovne žuli opečené chlebíky s  nátierkou a chválili, že aká dobrota. Keď som povedala, že je v tom tofu, len vypleštili oči, no, našťastie, papať neprestali ☺
A čo vaši mužskí stravníci - odhalia vás?


Ani som nestihla odfotiť celý krajček chleba...

29. 9. 2017

Kurací vývar

Chrípková sezóna je, bohužiaľ, tu, no a čo je najlepšie do bruška, keď sa nevládzete ani pohnúť? Voňavá, tak správne mastná kuracia polievočka.
Každý ju robí inak, každý má svoj rodinný overený recept. No a keď som ju varila prvýkrát ja (vtedy som bola riadne vydesená najmä z tej peny, ktorou ma mamina strašila), vedela som, že ju chcem trošičku inú, ako robí maminka. A aj sa podarila. Môj muž vraví, že tá moja je najlepšia ☺

SUROVINY na 5-litrový hrniec
4 kuracie krídla alebo 2 kuracie chrbty, ja mám najradšej z 1 celého stehna
8 guličiek nového korenia
8 guličiek čierneho korenia
3 bobkové listy
1 veľká cibuľa
3 klinčeky
2 - 3 strúčiky cesnaku
soľ
1/2 sušenej štipľavej papriky
asi 1 kg mrkvy
1/4 zeleru
1 petržlen
vňaťky (zelerová, petržlenová alebo cibuľová)

POSTUP

1. Najprv si umyjeme mäsko a potom ho vložíme do hrnca. Zalejeme vodou aspoň do polovice hrnca a dáme hriať na najsilnejší plameň. Striehneme a keď začne voda jemne vrieť, túto teplotu len udržiavame, určite voda nesmie hádzať kochly, ako vraví môj starký. Asi po 30 minútach sa začne z mäsa uvoľňovať pena. Ja ju zbieram tak, že do misky pridám vodu a lyžicou penu zbieram a oplachujem v miske. Trvá to vždy približne 10 minút, kým sa väčšina peny vyvarí. Ak by polievka príliš vrela, ostane trochu zakalená, ale nič jej to na chuti neuberie.

2. Keď je pena fuč, pridám 1 PL soli (ak dávate himalájsku, dajte pozor, lebo tá je menej slaná), guličky korenia, bobkový list a cesnak (nie prelisovaný). Očistím cibuľu a napichnem do nej 3 klinčeky a pridám do hrnca. No a nakoniec príde čili (nepretrite si oči, viem, o čom hovorím). Ak nemáte sušenú, môžete pridať aj čerstvú červenú, alebo ju kvôli detičkám vynechať. Nedávajte jej veľa, chceme, aby polievka len mierne hriala, nie vypálila hrdlo.
No a takto nechám polievku na miernom ohni aspoň hodinu.

3. Medzitým očistíme mrkvu a ostatnú zeleninu. Ja ju pridávam vkuse, tak sa varí dlhšie a lepšie sa jej chuť dostane do vývaru. Pred tým, než ju pridám, vývar ochutnám a ak treba, dosolím, aby aj zeleninka mala chuť. S ňou tam šupneme aj vňate, aby sa poriadne vyvarili.
No a teraz čakáme, kým je zelenina mäkká.

4. Keď je všetko uvarené, nachystajte si kovové sitko. Kliešťami povyberáme mäsko (pozor, bude sa oddeľovať od kosti a padať naspäť do hrnca) a dáme ho na tanier. Na druhý tanier (alebo misu) povyberáme zeleninu. Necháme trošku vychladnúť, aby sa to dalo chytať, a zatiaľ vývar precedíme. Robím no najmä kvôli rozvareným kúskom zeleniny a možným malým kostičkám. Ak nemáte druhý veľký hrniec, prelejte polievku do menšieho a vypláchnite pôvodný a vráťte vývar doňho.

5. Keď je vývar precedený, dáme do menšieho hrnca zovrieť vodu na niťovky alebo ľubovoľnú cestovinu, ktorá vám chutí. Aby rezance nezostali pri varení polepené, najprv ich nasypeme na plech, do ktorého ich budeme potom aj vyberať, a rukou oddelíme, čo je treba. Keď voda vrie, pridáme soľ a asi lyžičku oleja a potom cestoviny. Tu dávajte pozor, aby sa nerozvarili, zvyčajne im treba len 2 - 3 minúty.
Keď sú hotové, vodu zlejeme cez sitko (vždy si k tomu pustím studenú naplno) a poriadne ich premyjeme. Viem, že cestoviny by sa originál premývať nemali, ale s mužom sme zistili, že keď sa takto rýchlo ochladia, prestanú sa variť a nepolepia sa nám. Mi scuzi... Keď voda odtečie, šupnem ich na ten plech a prehrabem vidličkou. Olej už nepridávam, v polievke je masti z mäska až-až. Ako chladnú, sem-tam ich ešte poprehadzujem, aby neboli polepené.

6. Zeleninu nakrájame na menšie (nie drobné) kúsky a mäsko pooberáme. Čím viac mäsa, tým lepšie ☺ A šup s tým do vývaru.
Cestoviny skladujem osobitne, aby polievka dlhšie vydržala čerstvá. 
* Moja kolegyňa Zuzka mi poradila, že polievka je ešte lepšia, keď do nej po uvarení pretlačíte asi 2 strúčiky cesnaku. Vyskúšate? 

A ako varíte vývar vy?
Kto má rád, môže si ešte pridať čili :)
                                    


28. 9. 2017

Pečená kuracia ,,kýta"

Viete, čo je to kýta? Lebo keď mi raz na intráku moja kamarátka Stanka povedala, že mala na obed kuraciu kýtu, len som na ňu vypleštila oči s tým, že čo to, preboha, jedla. A ono vám to bolo stehienko, kuracie, chrumkavé, šťavnaté, no mňam. 
Pečené kura, alebo stehná, sú podľa mňa slovenskou klasikou. Ruku hore, u koho je to tradičný nedeľný obed? 
Po pár rokoch mi táto fajnota začala liezť hore krkom, a tak som akúkoľvek časť kuraťa, ktorá bola len upečená, odmietala. Ale tá nostalgia pri spomienke na kôrčičku, ktorá krásne chrumká, mi nedala pokoja, a tak, pre veľký úspech, prišla kura hrabavá aj k nám na stôl. A ako sa to pečie u nás doma?

SUROVINY (na 4 porcie)
4 kuracie stehná alebo 1 kuriatko
olej
soľ
1 PL gyrosu alebo iného grilovacieho korenia a ja pridávam pre vôňu aj 1/2 lyžičky kari

Na plnku
3 - 4 rožky alebo žemličky
1 vajce
cca 0,5 dl mlieka
soľ
korenie
vegeta (ja dávam bez glutamanu)
čerstvá bazalka alebo petržlenová vňať (nemusí byť)

POSTUP:
1. Rúru zapneme na 180°C, ja mám elektrickú, a nachystáme si vhodný pekáč aj s vekom, prípadne jenskú misu.

2. Do malej misky (stačí kompótová) nasypem 1 PL (plnú) gyrosu alebo ľubovoľného grilovacieho korenia, trošku soli a asi 1 PL oleja. Ak máte grilovaciu zmes bez soli, tak jej pridajte na celé kura asi 1 čajovú lyžičku. To bude marináda, ktorou kuriatko potrieme. Nebojte sa experimentovať a pridať trošku cesnaku či iné bylinky. Len pozor, aby to nebolo potom príliš aromatické. Červenú papriku nedávam, aby pri tej vysokej teplote nezhorkla.

3. Teraz si nachystáme plnku, ktorá je raz-dva. Do misky rozbijeme vajíčko, to osolíme, okoreníme a ja pridávam aj trochu vegety (malo by to byť slanšie ako praženica, aby boli rožky ochutené). Kuchynskými nožnicami nastrihajte (alebo natrhajte) bylinky. Ja stonky odstraňujem, aby nepichali v krku. Ochutené vajíčko zmiešame s cca 0,5 dl mlieka a natrháme pečivo. Ja som rožky vždy krájala, však tak to robila aj mamina, aj starká. No minule som bola u našich a mama si veselo driape rožky do misky. Vraj načo krájať, zbytočne sa špiní riad ☺
Rožky by nemali byť ani mazľavé, ale ani suché. Určite z nich však nemá nič kvapkať.

4. Mäso umyjeme. Niekto vraví, že netreba, no ja to, aspoň pre lepší pocit, robím. Predtým však všetko z drezu vyberiem, aj plastovú podložku, aby sa mi tam nenachytali baktérie (a potom ho, samozrejme, umyjem). 

5. Kura (alebo stehná) dáme do pekáča a zoberieme si plnku. Ak robíme kuriatko, tak ja plnku napchám vždy pod kožu na prsiach a do kapsičiek na stehnách (tam stačí strčiť prsty pod kožu a ona sa začne od mäsa oddeľovať). No a čo so zvyškom? Dnu do kuriatka alebo na plech vedľa stehien. Ale nebojte sa to tam doslova narvať. Plnka s chrumkavou kôrkou je najlepšia.
Ak sa vám zdá, že by plnka mohla niekam počas pečenia ujsť, zaistite kožu o mäsko ihlami na pečenie alebo špáradlami. Takisto zaisťujem aj plnku vo vnútri kuriatka.

6. Keď sme mäso vypchali, prichádza  na rad miska s marinádou. Teraz sa zašpiníme ešte viac, lebo inak ako rukou to nejde. Mäsko rovnomerne opáckajte marinádou tak, aby boli koreniny všade - zhoda aj zdola. Keď pečiem celé kura, tak do vnútra marinádu nedávam, dokonca ani nesolím, lebo soli je už všade až-až.

7. Ta-dá, kura v pekáči pekne zakryjeme a šup s ním do horúcej rúry. Aby bolo mäsko mäkké a šťavnaté, pečiem stehná zakryté 30 minút z jednej a 30 minút z druhej strany. Potom ich obrátim plnkou nahor a odokryté pečiem 15 minút a na posledných cca 10 minút zapnem gril. Pri kuriatku robím to isté (pozor pri jeho obracaní), len je to 40 a 40 minút a odokryté 20 a 20. Sledujte však, ako mäsko vyzerá, lebo každá rúra pečie trošku inak. A viete, kedy bude mäsko ešte lepšie? Keď ho sem-tam tou fajnovou šťavičkou popolievate aj počas pečenia.

Dobrú chuť :)


PS Nesmejte sa, že je postup taký precízny. Keď som si raz asi ôsmy raz umývala ruky, niečo takéto by som bola veľmi ocenila 😄

27. 9. 2017

Paradajková kráľovná

Isto to poznáte - kedysi ste nejaké jedlo nemohli ani vidieť, no postupom času ste mu nielen prišli na chuť, ale neviete sa ho ,,dožrať". Tak presne toto je vzťah medzi mnou a čímkoľvek z varených paradajok. Asi tak od začiatku puberty ste do mňa nedostali nič, kde boli, okrem kečupu. Pri paradajkovej polievke sa ma chytali žalúdočné problémy už len z vône. Každý krútil hlavou, no mali smolu. Nie a nie ju do mňa dostať. O plnenej paprike či mäse na paradajkovej omáčke ani nehovorím. A keď ma, ako maturantku, vzala kamarátka do jednej reštaurácie na Obchodnej, že perfektné lasagne, nemohla som ich zjesť (a do teraz sa za to hanbím, ale nedalo sa) a musela som sa ešte istú dobu zmierovať s jej napoly smutným, napoly naštvaným výrazom. A teraz? MILUJEM čokoľvek s varenými paradajkami. Do ,,normálu" som sa dostala niekedy po 20. narodeninách, ani už presne neviem ako. Čítala som jeden článok, prečo sa nám chute menia, tak ak vás to zaujíma, kuk sem.

No a teraz dovoľte, aby som vám predstavila jej jasnosť, Paradajkovú kráľovnú.

SUROVINY

cca 1,5 kg zrelých (najlepšie domácich) paradajok alebo 1,5 litra domácej paradajkovej šťavy (dá sa to aj z pasírovaných z obchodu, ale nie je to ono)
olej
1 cibuľa
1 - 2 strúčiky cesnaku (nemusia byť)
5 guličiek čierneho korenia
5 guličiek nového korenia
2 bobkové listy
soľ
1 polievková lyžica kryštálového cukru
čerstvá bazalka (nemusí byť)
tvrdý syr pri servírovaní

*Ak viete, že polievku idete variť aj deň vopred, na zintenzívnenie chutí môžete paradajky nakrájať, posoliť, jemne okoreniť a ak chcete, pridať prelisovaný cesnak, už deň vopred. Keď ich necháte postáť, chuť sa zintenzívni a verte mi, jedli by ste ich aj len tak, samy.

POSTUP:

1. Umyte a nakrájajte si všetky paradajky (netreba ich lúpať ani vyrezávať pozostatky stoniek) a nachystajte do misky, aby ste sa potom nemuseli zdržiavať.

2. Ošúpte cibuľu a nakrájajte ju na kocky. Ak máte radi cesnak, očistite ho a nakrájajte na kúsky.

3. Dajte si zovrieť cca 1 liter vody.

4. Do hrnca dajte cca 1 PL olivového oleja a zahrejte (pozor, aby sa nespálil). Keď bude horúci, pridajte cibuľu a nechajte, nech prejde do sklovita (ako keby spriehľadnela). Keď bude takmer celá sklovitá, pridajte na chvíľku cesnak. Nepražte ho dlhšie ako 45 sekúnd, aby vám nezhnedol a nezhorkol. 

5. Pridajte paradajky (pozor, bude to syčať) a nechajte 1 - 2 minútky podusiť. Potom na ne nalejte horúcu vodu tak, aby bola cca 2 cm nad paradajkami. To im pomôže pustiť viac šťavy. Ak máte, pridajte čerstvú bazalku podľa vašej chuti. Dodá polievke peknú hĺbku. Ja odporúčam aspoň 5 - 6 väčších lístkov.

6. Pridajte soľ (asi 1 lyžičku), korenia a bobkový list. Pridajte aj 1 PL cukru a na miernom ohni varte cca 20 minút. 
Ak varíte z pretlaku alebo šťavy, nechajte ho najskôr prevariť a potom pridajte vodu po menších dávkach postupne tak, aby ste nestratili chuť paradajok.


Varešku tam, prosím, nevyvarte :D Mne sa to raz už podarilo...

7. Keď sú paradajky rozvarené a polievka už krásne vonia, nachystajte si druhý hrniec alebo sklenenú (hrubú!) misu, ktorá vydrží horúčosť, a sitko (najlepšie kovové). Takisto si vopred rozmyslite, kde budete hádzať šupky a to, čo vám ostane, aby kuchyňa nevyzerala ako po výbuchu. 
Odporúčam nehádzať tento odpad priamo do koša, lebo v tom teple to tam... Ehm... Ideálne je, keď ho necháte vychladnúť v 1 nádobke a potom vyhodíte do bioodpadu alebo šup na kompost.

8. Opäť si dajte zohriať cca 1 liter vody.

9. Polievku vypnite alebo odstavte z horúcej platničky a po naberačkách ju pasírujte cez sitko. Ja to robievam drevenou vareškou alebo lyžicou a trvá mi to asi 5 minút. Vždy, keď sa vám zdá, že už zo zmesi nejde šťava, vyhoďte ju a dajte novú dávku. Takto prepasírujte celú polievku. Ak ste robili z pretlaku, táto papračka vám odpadá ☺

10. Polievku dajte na oheň a opäť priveďte k varu a začnite do nej pridávať horúcu vodu. Tu dajte pozor, koľko jej pridáte, aby ste ju príliš nerozriedili. Menej je ozaj viac, ja dávam maximálne 1 diel vody na 1 diel už prepasírovanej polievky. Ochutnajte a pridajte soľ alebo cukor tak, aby vám chutila. Ja dávam cca 2 PL cukru. Závisí to od toho, aké boli paradajky sladké.

No a teraz si už len nastrúhajte fajnový ťahavý syrček (ja ho dávam veľaaaaaaaaaaaaaaaaaaa) a naň nalejte horúcu polievku. A pozor na jazyk!

TIP: Ak vám paradajky nerobia dobre na záhu, šupnite k nim do hrnca 1 strednú mrkvu narajbanú na drobno. Tá skrotí ich kyslosť ☺



A ako robíte paradajkovú polievku vy?

Keď začiatky (nie) sú ťažké

S myšlienkou na vlastný blog (nielen) o varení som sa pohrávala už dlhšiu dobu, no akosi až teraz prišiel ten správny čas. Však to poznáte - práca, domácnosť, blízki... A na iné neostáva čas. Až doteraz ☺
Rada varím, vraj až príliš, a potom je z toho neporiadok, ktorý musím upratovať. Rada hľadám nové inšpirácie, tie si potom syslím, no nie vždy ich využijem. Predsa len, v určitých veciach som konzerva. No čím som staršia, tým viac si uvedomujem, aká dôležitá je úloha ženy v domácnosti. Nie (iba) kvôli tomu, aby bolo navarené, upratané a opraté. Kedysi som čítala jednu, podľa mňa veľkú, životnú múdrosť: Rodina je taká zdravá, ako varí žena. A veľmi rýchlo som si uvedomila, že to neplatí len pri varení - to, akú atmosféru žena vytvára, má vplyv na formovanie charakteru jej členov. Takže nielen varenie či snaha o čo najlepšie recyklovanie odpadu sa potom niekde musí odraziť (vyskúšané, už aj muž umýva tégliky od jogurtov a pchá ich k ostatný plastom). A rastie nielen rodina, ale aj sama žena.
Preto sa tu budú objavovať nielen články s receptami, ale aj články o domácnosti, rôznych tipoch a trikoch, recenzie na kuchárske knižky a vlastne čokoľvek, čo mi napadne.
Nie som, ako som už priznala, skúsená gazdinka, no sama viem, aké je ťažké začínať - v kuchyni. A takáto pomôcka, ktorú pre vás a s vami budem, dúfam, vytvárať, by sa mi vtedy bola naozaj hodila.
Pevne verím, že nielen ja rozšírim vaše obzory, ale že aj vy naučíte niečo mňa.
Tak teda, dobrú chuť ☺