Isto to poznáte - kedysi ste nejaké jedlo nemohli ani vidieť, no postupom času ste mu nielen prišli na chuť, ale neviete sa ho ,,dožrať". Tak presne toto je vzťah medzi mnou a čímkoľvek z varených paradajok. Asi tak od začiatku puberty ste do mňa nedostali nič, kde boli, okrem kečupu. Pri paradajkovej polievke sa ma chytali žalúdočné problémy už len z vône. Každý krútil hlavou, no mali smolu. Nie a nie ju do mňa dostať. O plnenej paprike či mäse na paradajkovej omáčke ani nehovorím. A keď ma, ako maturantku, vzala kamarátka do jednej reštaurácie na Obchodnej, že perfektné lasagne, nemohla som ich zjesť (a do teraz sa za to hanbím, ale nedalo sa) a musela som sa ešte istú dobu zmierovať s jej napoly smutným, napoly naštvaným výrazom. A teraz? MILUJEM čokoľvek s varenými paradajkami. Do ,,normálu" som sa dostala niekedy po 20. narodeninách, ani už presne neviem ako. Čítala som jeden článok, prečo sa nám chute menia, tak ak vás to zaujíma, kuk
sem.
No a teraz dovoľte, aby som vám predstavila jej jasnosť, Paradajkovú kráľovnú.
SUROVINY
cca 1,5 kg zrelých (najlepšie domácich) paradajok alebo 1,5 litra domácej paradajkovej šťavy (dá sa to aj z pasírovaných z obchodu, ale nie je to ono)
olej
1 cibuľa
1 - 2 strúčiky cesnaku (nemusia byť)
5 guličiek čierneho korenia
5 guličiek nového korenia
2 bobkové listy
soľ
1 polievková lyžica kryštálového cukru
čerstvá bazalka (nemusí byť)
tvrdý syr pri servírovaní
*Ak viete, že polievku idete variť aj deň vopred, na zintenzívnenie chutí môžete paradajky nakrájať, posoliť, jemne okoreniť a ak chcete, pridať prelisovaný cesnak, už deň vopred. Keď ich necháte postáť, chuť sa zintenzívni a verte mi, jedli by ste ich aj len tak, samy.
POSTUP:
1. Umyte a nakrájajte si všetky paradajky (netreba ich lúpať ani vyrezávať pozostatky stoniek) a nachystajte do misky, aby ste sa potom nemuseli zdržiavať.
2. Ošúpte cibuľu a nakrájajte ju na kocky. Ak máte radi cesnak, očistite ho a nakrájajte na kúsky.
3. Dajte si zovrieť cca 1 liter vody.
4. Do hrnca dajte cca 1 PL olivového oleja a zahrejte (pozor, aby sa nespálil). Keď bude horúci, pridajte cibuľu a nechajte, nech prejde do sklovita (ako keby spriehľadnela). Keď bude takmer celá sklovitá, pridajte na chvíľku cesnak. Nepražte ho dlhšie ako 45 sekúnd, aby vám nezhnedol a nezhorkol.
5. Pridajte paradajky (pozor, bude to syčať) a nechajte 1 - 2 minútky podusiť. Potom na ne nalejte horúcu vodu tak, aby bola cca 2 cm nad paradajkami. To im pomôže pustiť viac šťavy. Ak máte, pridajte čerstvú bazalku podľa vašej chuti. Dodá polievke peknú hĺbku. Ja odporúčam aspoň 5 - 6 väčších lístkov.
6. Pridajte soľ (asi 1 lyžičku), korenia a bobkový list. Pridajte aj 1 PL cukru a na miernom ohni varte cca 20 minút.
Ak varíte z pretlaku alebo šťavy, nechajte ho najskôr prevariť a potom pridajte vodu po menších dávkach postupne tak, aby ste nestratili chuť paradajok.
|
Varešku tam, prosím, nevyvarte :D Mne sa to raz už podarilo... |
7. Keď sú paradajky rozvarené a polievka už krásne vonia, nachystajte si druhý hrniec alebo sklenenú (hrubú!) misu, ktorá vydrží horúčosť, a sitko (najlepšie kovové). Takisto si vopred rozmyslite, kde budete hádzať šupky a to, čo vám ostane, aby kuchyňa nevyzerala ako po výbuchu.
Odporúčam nehádzať tento odpad priamo do koša, lebo v tom teple to tam... Ehm... Ideálne je, keď ho necháte vychladnúť v 1 nádobke a potom vyhodíte do bioodpadu alebo šup na kompost.
8. Opäť si dajte zohriať cca 1 liter vody.
9. Polievku vypnite alebo odstavte z horúcej platničky a po naberačkách ju pasírujte cez sitko. Ja to robievam drevenou vareškou alebo lyžicou a trvá mi to asi 5 minút. Vždy, keď sa vám zdá, že už zo zmesi nejde šťava, vyhoďte ju a dajte novú dávku. Takto prepasírujte celú polievku. Ak ste robili z pretlaku, táto papračka vám odpadá ☺
10. Polievku dajte na oheň a opäť priveďte k varu a začnite do nej pridávať horúcu vodu. Tu dajte pozor, koľko jej pridáte, aby ste ju príliš nerozriedili. Menej je ozaj viac, ja dávam maximálne 1 diel vody na 1 diel už prepasírovanej polievky. Ochutnajte a pridajte soľ alebo cukor tak, aby vám chutila. Ja dávam cca 2 PL cukru. Závisí to od toho, aké boli paradajky sladké.
No a teraz si už len nastrúhajte fajnový ťahavý syrček (ja ho dávam veľaaaaaaaaaaaaaaaaaaa) a naň nalejte horúcu polievku. A pozor na jazyk!
TIP: Ak vám paradajky nerobia dobre na záhu, šupnite k nim do hrnca 1 strednú mrkvu narajbanú na drobno. Tá skrotí ich kyslosť ☺
A ako robíte paradajkovú polievku vy?