Zobrazujú sa príspevky s označením Nátierky. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením Nátierky. Zobraziť všetky príspevky

14. 12. 2017

Rybacia nátierka s fazuľou

Hlad bol veľký, ledva som stihla odfotiť toto :D
Zdá sa vám táto kombinácia nevšedná? Možno, no nedajte sa odradiť. Rybky v paradajkovej omáčke fazuľa krásne zahustí a nátierka je hotová raz-dva. A bonus k tomu, môj drahý si ju dal aj na cestoviny (odmietol jesť karfiolovú omáčku) a bol nadšený! Takže dve muchy jednou ranou :)

SUROVINY
1 rybky v paradajkovej omáčke
2 vajíčka uvarené natvrdo
1/4 cibule alebo cca 7 cm kúsok póru
1 lyžička worchesterskej omáčky
1 lyžička sójovej omáčky
1 lyžice masla (nemusí byť)
2 lyžice tatárskej omáčky (nemusí byť alebo dajte jogurt)
1 konzerva fazule v paradajkovej omáčke
soľ a korenie podľa chuti

POSTUP

1. Najprv som si dala uvariť vajíčka. Tie potom nastrúhajte alebo nasekajte na malé kúsky. Ja som ich hodila do mixéra s ,,S" nožmi.

2. K vajíčkam som pridala nadrobno nakrájanú cibuľku a všetko ostatné (fazuľu aj s omáčkou, ale tú som najprv precedila a pridávala po kúskoch, aby som to nemala veľmi riedke).

3. Dochutila som, kto chce, môže pridať aj trochu kečupu (aj štipľavého) či skúsiť horčicu, je to na vás.

Tak čo vravíte? 

7. 12. 2017

Moja budapeštianska nátierka


Túto nátierku (teda, veľmi podobnú) som prvýkrát ochutnala ako kupovanú z Lidla a veľmi mi zachutila. A tak som hľadala recepty na internete, no v podstate som (ako vždy) zaexperimentovala a podľa mňa (pri všetkej skromnosti) chutne. A zdravo!

SUROVINY
1 biely cottage syr - ak by v ňom bolo priveľa vody, tak ju zlejte
cca 75 g syru balkánskeho typu - ja som mala slaný slovenský syr
*určite bude dobrá aj s tvarohom
1 pohárik sterilizovanej kápie
2 vajcia uvarené natvrdo
1/4 veľkej cibule
1 lyžica octu
1/2 lyžičky (hnedého) cukru
horúca voda
mleté čierne korenie
soľ

POSTUP
1. Dala som si uvariť vajíčka - do vody pridávam aj trochu sódy, aby sa ľahšie lúpali. Od bodu vrenia ich stíšim, aby bublali, a nechám dovariť 10 minút. Potom vodu zlejem a zalejem ich studenou. A keďže je chladno, dávam ich na balkón, aby sa dali olúpať. Ale nie vždy to na ne zaberie, aj keď nie sú čerstvé...

2. Cibuľu som nakrájala na drobno, dala do misky, pridala ocot, cukor a zaliala som horúcou vodou, aby nebola taká ostrá (robím to tak aj pri zemiakovom šaláte).

3. Do sekáčiku tohto typu (len ja mám od Moulinex a vo výpredaji ma stál 4 eurá - skvelý, len cibuľa v ňom pustí priveľa vody, tak sa potom nedá opiecť do sklovita) som dala cottage syr, slaný syr, kápiu a vajíčka (premixovala som s každou ingredienciou) a nakoniec som pridala precedenú cibuľu a znova som premixovala.

4. Dochutila som soľou a korením a prekvapivo chutná nátierka bola na svete ☺

30. 11. 2017

Cuketovo-papriková nátierka

Mali sme návštevu a tak im chutilo, že som ju nestihla odfotiť inak, len na sporáku ☺

Recept som po prvýkrát robila asi pred rokom, keď som potrebovala nachystať niečo neokukané do roboty. A doma bola cuketa. Nuž som našla tento recept, ktorý ma inšpiroval. A keďže nátierka chutí každému, kto ju zatiaľ vyskúšal, povedala som si, že ju pridám aj sem. A čo je skvelé, dá sa urobiť aj z mrazenej (vopred nastrúhanej) cukety.

SUROVINY
1 - 2 mladé cuketky - ja som dala teraz žltú aj so šupou a jadierkami, keďže bola mladá
1/2 červenej papriky
1/2 klasickej sladkej papriky (ale môže byť aj štipľavá)
1 menšia cibuľa
2 - 3 strúčiky cesnaku
1 syr v črievku
1 vajíčko
soľ, korenie
podľa chuti trošku horčice či tatárskej
olivový olej

POSTUP
1. Cuketu som rozkrojila na polovice, trošku som ju posolila a nechala odstáť, kým som krájala zvyšok zeleniny. Papriky a cibuľu na kocky a cesnak som prelisovala.

2. Na troche oleja som do sklovita opražila cibuľku a pridala som k nej nakrájanú papriku. Ak máte papriku radi, pokojne jej dajte aj viac. Kým sa dusila na jemnom ohni, cuketu som opláchla, utrela a nastrúhala na jemnom strúhadle. Keď bola paprika mäkká (ja ju dusím cca 10 minút, je potom ľahšie stráviteľná), pridala som cuketu a dusila som, kým sa voda neodparila - takže neprikrývať.

3. Pridala som syr v črievku a nechala som ho rozpustiť.

4. Potom som odrhnula zmes na jednu stranu panvice a rozbila som tam 1 vajíčko. To som miešala tak, ako na praženicu. Keď bolo hotové, zmiešala som ho so zeleninovou zmesou.


5. No a potom stačí nátierku prehodiť do misky a dochutiť. Skvelá je na čerstvej i zapečenej bagetke či chlebíku.

9. 10. 2017

Hokkaidó nátierka

Mala k nám prísť návšteva a ja robievam v takéto večery najradšej nátierku. Nemusím robiť chlebíky (ktoré zbožňujem), pretože tie ak obschnú, čo s nimi? A tak vždy nachystám jednu alebo dve nátierky a pečivo a papáme. A v tento večer padla voľba na hokkaidó nátierku. Už som raz niečo podobné robila, no čosi jej chýbalo. A ja som prišla na to, čo to bolo. Pečený cesnak! Ja som ho tam predtým prelisovala, no nebolo to ono. A tak som špekulovala, až nakoniec ma inšpiroval ocino (hoci o tom ani nevedel). A tak vznikla táto dobrota, ktorá bola vďaka domácej lučine zdravá a nezaťažená tatárskou alebo syrom v črievku - ja som si ju interne nazvala hokkaidó vitamínová bomba. Vyskúšajte, návšteva sa oblizovala až za ušami :)

SUROVINY
cca 300 g hokkaido tekvice
1 celá hlavička cesnaku
2 kopcovité PL domácej lučiny
1 ČL tekvicového oleja
soľ
korenie

1. Zapla som rúru na 180°C.

2. Tekvicu nešúpem, len vyberiem jadierka. Mala som veľkú na polievku, tak som tretinu využila takto. Nakrájala som ju na väčšie kocky a dala na plech vystlaný papierom na pečenie. Pokvapkala som olejom a posolila  a okorenila.

3. Hlavičku cesnaku som očistila od špinavých šupiek, no nešúpala som ju. Vrch (tam, kde vyrastá cvíbik) som odrezala , aby sa  ukázali strúčiky. Cesnak som položila odrezanou časťou hore na kus alobalu, pokvapkala som olivovým olejom, posolila a okorenila. Spravila som z neho ako keby batôžtek a šup s ním na plech k tekvici.

4. Piekla som asi 25 minút, kým nebola tekvica mäkká. Potom som ju dala do misky a vytlačila k k nej upečený cesnak. Voňaj perfektne, korenie a olej mu urobili veľmi veľkú službu. Môžete popučiť vidličkou a lebo vymixovať tyčovým mixérom. Pridala som domácu lučinu (alebo syr v črievku, tvaroh, tatársku – čo máte), lyžičku tekvicového oleja a soľ a korenie.


My sme ju mali s čerstvými celozrnnými bagetkami, no super by bola aj na toustoch alebo opečenej bagete.


Dobrú chuť J

7. 10. 2017

Domáca lučina

Receptov na túto dobrotu nájdete na internete neúrekom. A nečudujem sa, pretože je úplne jednoduchá a neskutočne variabilná. Môžete ju použiť namiesto taveného syra alebo tatárskej do nátierok, ale aj namiesto mascarpone do sladkých dezertov. A jej výroba je malina :)

SUROVINY:
400 g jogurtu (z neho vyrobíme cca 200 g ,,syra") - ja používam smotanový 10%, ale dá sa nahradiť kyslou smotanou alebo ich zmiešať

POSTUP
1. Nachystáme si misku, do ktorej nám zapasuje veľké sitko tak, aby bolo aspoň 3 – 4 cm nad dnom. Nachystáme si pánsku vreckovku (alebo iné plátienko, niektorí vraj robia aj do silonky) a rozprestrieme ju na sitko.




2. Do vreckovky dáme jogurt (snažíme sa na jednu kôpku) a ja vždy končeky vreckovky zaistím gumičkou. Robím to preto, aby z jogurtu vytieklo čo najviac srvátky.





3. No a už len uložíme v chladničke. Nebojte sa, má to trochu kyslastý zápach (to ten jogurt), ale nič, čo by sa nedalo vydržať. A po asi 8 hodinách môžeme degustovať.




4. Ja solím vždy až vtedy, keď to presúvam do misky, ktorá sa dá zavrieť. Ak chcete na sladko (namiesto mascarpone), nesoľte vôbec J

Toľkoto mi vyšlo zo 400 g jogurtu a použila som ju do hokkaidó nátierky. Bola super :)



No a srvátku môžete použiť do chlebíka alebo muffinov namiesto mlieka 


6. 10. 2017

Kačacie hody v troch chodoch - aj pre začiatočníkov

Obdobie najrôznejších hodov je v plnom prúde a mne sa pri čítaní akciových letákov zbiehajú slinky. Tam kačička, tam húska, tam lokša... A tak som neodolala ani ja a rozhodla som sa, že upečiem kačku. Síce dobre mastnú (raz za čas sa môže), no mäkučkú a šťavnatú. Ako od maminky, ktorej receptom som sa na 90% inšpirovala.
Vôbec sa nemusíte báť, pretože tento recept a postup je ,,blbuvzdorný", aj keď časovo (na pečenie) náročný, pretože aby bolo mäsko šťavnaté a mäkké, rátajte s 3 hodinami v rúre. Ale verte mi, tá chuť...
A hoci som bola tento raz vydesená, lebo kačka mala v sebe DROBY, zvládla som to (aj podľa okolia) na jednotku.
Tak čo, ideme na to?
*Ak chcete obedovať o 12,00, musíte počítať s tým, že celá táto paráda vám zaberie 4 hodiny určite. Takže budík na 7,30 a môžete začať ☺

SUROVINY NA 1. chod - polievku z drobov
droby z 1 kačky
2 kačacie krídla (ja som odrezala mojej kačičke)
a všetko ostatné, ako na môj Kurací vývar

POSTUP
1. Najprv som s obavami vybrala kačku zo sáčku a dúfala, že droby budú už vybraté a zabalené. Našťastie boli. Vybrala som ich zo sáčku, prepláchla vo vode a dala do hrnca a ten do polovice zaliala studenou vodou. 


Desivé droby...

Súčasťou drobov bol krk, pečienka, srdce a tu na vrchu vidíte zúzik, a teda žalúdok.


2. Keď začala voda jemne vrieť, stiahla som plameň a čakala som na penu, tak ako pri kuracom vývare.


Pena bola o poznanie tmavšia (tak ako celá polievka) a bolo jej aj viac.

3. No a postupovala som presne tak isto, ako pri vývare. Celá polievka sa varila asi tri hodiny. Keď bolo mäsko aj zelenina uvarené, všetko som vybrala. Srdce a žalúdok som nakrájala do polievky a pečienku som odložila do nátierky. Obrala som krídla aj krk a mohli sme papať. Polievka má silnú chuť a aj vôňu, určite si pochutnáte.




SUROVINY na 2. chod - pečenú kačku s dusenou kapustou
 *kačku som piekla 60 minút na 150°C, 60 minút na 170°C a 60 minút  na 200°C

kačka - ja som mala 2,5 kg (aj s drobmi)
3 ČL soli
1 ČL mletej rasce
1 ČL celej rasce
1 ČL majoránky
hrsť sušených sliviek
hrsť sušených hrozienok
hrsť sušených  brusníc
hrsť sušených jabĺčok alebo polka čerstvého
Na plnku:
2 vajcia
4 rožky (ja som mala jednu celozrnnú bagetu)
vegeta bez glutamanu
mleté čierne korenie
cca 0,5 dl mlieka

Na dusenú kapustu
1 menšia hlávka červenej kapusty (cca 1,2 kg)
1 cibuľa
1 PL oleja
3 PL kryštálového cukru
2 ČL soli
2 ČL rasce
5 guličiek čierneho korenia
5 guličiek nového korenia
3 bobkové listy
2 dl vody alebo polievky
šťava z 1/2 citróna alebo 2 PL octu
1 PL hladkej múky alebo solamylu (nemusí byť)

POSTUP
1. Najprv som si zapla rúru na 150°C.

2. Kačku som umyla aj zvnútra, aj zvonka a odrezala som ,,trtáč", ako ho vždy vyrežem aj pri kurati. No niekto to má rád, je to len a len na vás.

Trtáč

Takto vyzerá zvnútra. 


A bez neho...

2. Potom som kačku poriadne prezrela, či na nej neostali nejaké pierka. Samozrejme, že ostali, a tak som ich nožíkom povyberala (ak máte pinzetu na hydinu, budete to mať ľahšie). Vždy to robím tak, že pierko chytím medzi nožík a nech a vytiahnem. Nôž si oplachujem v miske s vodou, aby som nebola od peria aj ja. Kačku som potom uložila do pekáča (ten musí mať aj vrchnák). Potom som odrezala krídla do polievky, ale ak ich máte radi, nechajte ich tam. Nezabudnite kačke trochu narezať kožu na prsiach, inak sa vám potrhá - tak ako mne ☺

Táto kačka, našťastie, veľmi chlpatá nebola 😂
3. Nachystala som si suchú marinádu zo soli, rasce a majoránky. Kto máte radi čínske korenie, 1 lyžičku soli môžete nahradiť aj ním, ale ja som ho teraz vynechala úplne.
Rascu som dala aj celú, aj mletú, lebo celú veľmi v láske nemám.


4. Do ďalšej misky som si pripravila vajíčka, ktoré som vyšľahala so soľou a korením a priliala som trochu mlieka, a natrhala som do nich bagetu. Takto nejako by plnka mala vyzerať. Ak chcete, pokojne pridajte čerstvú petržlenovú vňať, majoránku alebo aj rascu. Niekto robí aj s pečienkou, no mne to nechutí.

Zvyčajne robím z bielych rožkov, ale táto bola nielen chutná, ale aj zdravšia.
5. Kačku som už navyše nesolila (ani zvnútra), naplnila som ju plnkou a potom som ju zhora aj zdola poradne ponatierala koreninami. Všetko som to robila, keď bola kačka v pekáči, aby som si zbytočne nešpinila ďalšie nádoby. Podliala som ju cca 2 dl vody a dala som ju do rúry. Na 150°C ju pečiem vždy 60 minút. Nebojte sa, ona vôbec nezhnedne, len sa z nej začne vytápať masť. Tak to má byť.

Pekáč  nemusí byť obrovský, ale musí sa po bokoch zmestiť ešte sušené ovocie a takisto výpek.
6. Keď som po 60  minútach kačku vybrala, pustila už krásne šťavu. Popolievala som ju výpekom, vrátila do rúry. Teplotu som zvýšila na 170°C a znova ju nechala 60 minút piecť.

7. Kým bola kačka v rúre a polievka na peci, nachystala som si sušené ovocie. Slivky som pokrájala na menšie, ostatné som nechala tak, ako bolo. Kľúčové sú najmä hrozienka a jablko, ak nemáte ostatné, nič sa nedeje. Ja som sušené gágornošky (teda jablká) nemala, a tak som pridala pol ošúpaného a na kocky nakrájaného jablka. Ovocie som pridala po 30 minútach pečenia na 170°C (takže v polovici).

Takto vyzerala po 1,5 hodine pečenia.

8. POČAS PRÍPRAVY KAPUSTY SOM DÁVALA POZOR NA ČAS, LEBO PO HODINE PEČENIA NA 170°C JE ČAS ZVÝŠIŤ TEPLOTU NA 200°C A PIECŤ POSLEDNÚ HODINKU - a medzitým popolievať. 
Kapustu som zbavila vrchných listov, prekrojila na polovice a prepláchla vodou. Vyrezala som hlúb a v mixéri s ,,S" nožmi som ju nasekala na malé kúsky. Môžete ju nakrájať aj na rezance či kocky, je to na vás. Ja mám rada mixér, lebo je rýchly a neporežem sa. 

9. Postavila som na sporák hlboký hrniec a dala zohriať olej. Zatiaľ som na menšie kocky nasekala cibuľu a opiekla som ju dosklovita. Potom som na ňu nasypala 3 PL cukru.

Cukor sa rýchlo rozpustí a začne sa robiť karamel, takže teraz určite neodchádzajte.
10. Asi po 3 - 4 minútach sa začne karamel zahusťovať. Je na vás, ako veľmi hnedý ho chcete mať, no mne vždy prekáža prípadná horká chuť, a tak som ho nechala len jemne zhnednúť.

Zhustol a pekne obalil cibuľku.

11. No a potom som pridala kapustu, soľ a koreniny. Chvíľku som podusila a potom som priliala varešku z kačacieho vývaru. Ak nemáte polievku alebo vývar, pokojne pridajte vodu. Dusila som cca 20 minút, kým  bola kapusta chrumkavá. Kto chce úplne mäkkú, dusí dlhšie. Nakoniec som pridala šťavu z citróna. Ak nemáte dajte ocot. Vždy však tieto kyslé prísady dávam až keď je kapusta mäkká, inak by tak pekne nezmäkla.

12. Niekedy zostane z kapusty dosť veľa riedkej šťavy. Ak vám prekáža a chcete kapustu zahustiť, pridajte solamyl alebo múku a nechajte ešte 3 - 4 minútky povariť a podľa potreby dochuťte. A kapusta je hotová.

13. Niekde v tomto bode by už kačka mala byť hotová. Bude krásne voňať, bude mäkkučká a chrumkavá.

No a keď narežete kožu na prsiach, tak sa vám takto nepotrhá.

Po 3 hodinách pečenia (knedľu som robiť odmietla, a tak bola kupovaná), sme si takto pochutnali.

Drahý vychválil a tak vyprázdnil tanier, že po kačke neostal ani mastný fľak ☺

No a pýtate sa, čo bol ten tretí chod? No predsa nátierka!

SUROVINY NA 3 CHOD - NÁTIERKU
1 kačacia pečeň uvarená vo vývare
pečené mäsko z kačacieho chrbta
1 syr v črievku
3 PL tatárskej alebo domácej lučiny
1 PL kečupu

POSTUP
1. Je to mega jednoduché. Všetko som v mixéri posekala a bolo ☺ Pokojne tam prihoďte aj zo 2 kyslé uhorky alebo troška horčice.




No a po maratóne v kuchyni som dostala zaslúženú odmenu - dezert od môjho chlapa ❤




















30. 9. 2017

Maskované tofu

Minulé Vianoce sme išli k našim. Tak som vybrakovala chladničku, aby sa mi v nej nič nepokazilo, všetko som pekne pobalila a vydali sme sa na cestu. Keď sme prešli okolo obchodného domu, zrazu prišla predtucha a pýtam sa drahého, či sa náhodou nechystá niekoho k nám po návrate zavolať. Krútil hlavou, že nie. O 10 minút mu zvonil telefón a rozhovor sa končil slovami: ,,Tak sa vidíme v nedeľu."
Skoro som odpadla. Doma nič, na niekoľko dní ideme preč a keď sa máme vrátiť, všetko je, ako na potvoru, zatvorené. 
A tak som pred návratom vzala maminkin šalát a rezne, 10 domácich vajec a fľašu tatárskej. A dúfala som v zázrak. No a doma na mňa z prázdnej chladničky spolu so syrom v črievku kukalo údené tofu...

SUROVINY
1 cibuľa
5 vajec
trošku oleja
1 údené tofu - biele by tomu nedodalo správnu chuť
1 syr v črievku
4 PL tatárskej omáčky
1 ČL horčice
soľ
korenie
vegeta (bez glutamanu)

POSTUP

1. Cibuľu očistíme, nakrájame na drobné kocky a opečieme na oleji do sklovita. 5 vajec rozbijeme do  misky (ja ich nešľahám, je to zbytočné), osolíme, okoreníme a pridáme vegetu. No a urobíme klasickú praženicu - ale takú dobre usušenú, aby sa vám robili až hrudky. Dáme ju trochu vychladnúť.

2. Tofu zlejeme z vody a na strúhadle ho nastrúhame na najjemnejšie rezančeky. Pridáme k nemu praženicu a vareškou zmiešame. 

3. Pridáme tatársku (aj keď nie je najzdravšia, dodá nátierke kyselkavú chuť), syr v črievku a trochu horčice. S ňou opatrne, aby neprebila všetky chute.

No a ako dopadla sviatočná návšteva? Mladí páni usilovne žuli opečené chlebíky s  nátierkou a chválili, že aká dobrota. Keď som povedala, že je v tom tofu, len vypleštili oči, no, našťastie, papať neprestali ☺
A čo vaši mužskí stravníci - odhalia vás?


Ani som nestihla odfotiť celý krajček chleba...