SUROVINY na 2. chod - pečenú kačku s dusenou kapustou
*kačku som piekla 60 minút na 150°C, 60 minút na 170°C a 60 minút na 200°C
kačka - ja som mala 2,5 kg (aj s drobmi)
3 ČL soli
1 ČL mletej rasce
1 ČL celej rasce
1 ČL majoránky
hrsť sušených sliviek
hrsť sušených hrozienok
hrsť sušených brusníc
hrsť sušených jabĺčok alebo polka čerstvého
Na plnku:
2 vajcia
4 rožky (ja som mala jednu celozrnnú bagetu)
vegeta bez glutamanu
mleté čierne korenie
cca 0,5 dl mlieka
Na dusenú kapustu
1 menšia hlávka červenej kapusty (cca 1,2 kg)
1 cibuľa
1 PL oleja
3 PL kryštálového cukru
2 ČL soli
2 ČL rasce
5 guličiek čierneho korenia
5 guličiek nového korenia
3 bobkové listy
2 dl vody alebo polievky
šťava z 1/2 citróna alebo 2 PL octu
1 PL hladkej múky alebo solamylu (nemusí byť)
POSTUP
1. Najprv som si zapla rúru na 150°C.
2. Kačku som umyla aj zvnútra, aj zvonka a odrezala som ,,trtáč", ako ho vždy vyrežem aj pri kurati. No niekto to má rád, je to len a len na vás.
 |
| Trtáč |
 |
| Takto vyzerá zvnútra. |
 |
| A bez neho... |
2. Potom som kačku poriadne prezrela, či na nej neostali nejaké pierka. Samozrejme, že ostali, a tak som ich nožíkom povyberala (ak máte pinzetu na hydinu, budete to mať ľahšie). Vždy to robím tak, že pierko chytím medzi nožík a nech a vytiahnem. Nôž si oplachujem v miske s vodou, aby som nebola od peria aj ja. Kačku som potom uložila do pekáča (ten musí mať aj vrchnák). Potom som odrezala krídla do polievky, ale ak ich máte radi, nechajte ich tam. Nezabudnite kačke trochu narezať kožu na prsiach, inak sa vám potrhá - tak ako mne ☺
 |
| Táto kačka, našťastie, veľmi chlpatá nebola 😂 |
3. Nachystala som si suchú marinádu zo soli, rasce a majoránky. Kto máte radi čínske korenie, 1 lyžičku soli môžete nahradiť aj ním, ale ja som ho teraz vynechala úplne.
 |
| Rascu som dala aj celú, aj mletú, lebo celú veľmi v láske nemám. |
4. Do ďalšej misky som si pripravila vajíčka, ktoré som vyšľahala so soľou a korením a priliala som trochu mlieka, a natrhala som do nich bagetu. Takto nejako by plnka mala vyzerať. Ak chcete, pokojne pridajte čerstvú petržlenovú vňať, majoránku alebo aj rascu. Niekto robí aj s pečienkou, no mne to nechutí.
 |
| Zvyčajne robím z bielych rožkov, ale táto bola nielen chutná, ale aj zdravšia. |
5. Kačku som už navyše nesolila (ani zvnútra), naplnila som ju plnkou a potom som ju zhora aj zdola poradne ponatierala koreninami. Všetko som to robila, keď bola kačka v pekáči, aby som si zbytočne nešpinila ďalšie nádoby. Podliala som ju cca 2 dl vody a dala som ju do rúry. Na 150°C ju pečiem vždy 60 minút. Nebojte sa, ona vôbec nezhnedne, len sa z nej začne vytápať masť. Tak to má byť.
 |
| Pekáč nemusí byť obrovský, ale musí sa po bokoch zmestiť ešte sušené ovocie a takisto výpek. |
6. Keď som po 60 minútach kačku vybrala, pustila už krásne šťavu. Popolievala som ju výpekom, vrátila do rúry. Teplotu som zvýšila na 170°C a znova ju nechala 60 minút piecť.
7. Kým bola kačka v rúre a polievka na peci, nachystala som si sušené ovocie. Slivky som pokrájala na menšie, ostatné som nechala tak, ako bolo. Kľúčové sú najmä hrozienka a jablko, ak nemáte ostatné, nič sa nedeje. Ja som sušené gágornošky (teda jablká) nemala, a tak som pridala pol ošúpaného a na kocky nakrájaného jablka. Ovocie som pridala po 30 minútach pečenia na 170°C (takže v polovici).
 |
| Takto vyzerala po 1,5 hodine pečenia. |
8. POČAS PRÍPRAVY KAPUSTY SOM DÁVALA POZOR NA ČAS, LEBO PO HODINE PEČENIA NA 170°C JE ČAS ZVÝŠIŤ TEPLOTU NA 200°C A PIECŤ POSLEDNÚ HODINKU - a medzitým popolievať.
Kapustu som zbavila vrchných listov, prekrojila na polovice a prepláchla vodou. Vyrezala som hlúb a v mixéri s ,,S" nožmi som ju nasekala na malé kúsky. Môžete ju nakrájať aj na rezance či kocky, je to na vás. Ja mám rada mixér, lebo je rýchly a neporežem sa.
9. Postavila som na sporák hlboký hrniec a dala zohriať olej. Zatiaľ som na menšie kocky nasekala cibuľu a opiekla som ju dosklovita. Potom som na ňu nasypala 3 PL cukru.
 |
| Cukor sa rýchlo rozpustí a začne sa robiť karamel, takže teraz určite neodchádzajte. |
10. Asi po 3 - 4 minútach sa začne karamel zahusťovať. Je na vás, ako veľmi hnedý ho chcete mať, no mne vždy prekáža prípadná horká chuť, a tak som ho nechala len jemne zhnednúť.
 |
| Zhustol a pekne obalil cibuľku. |
11. No a potom som pridala kapustu, soľ a koreniny. Chvíľku som podusila a potom som priliala varešku z kačacieho vývaru. Ak nemáte polievku alebo vývar, pokojne pridajte vodu. Dusila som cca 20 minút, kým bola kapusta chrumkavá. Kto chce úplne mäkkú, dusí dlhšie. Nakoniec som pridala šťavu z citróna. Ak nemáte dajte ocot. Vždy však tieto kyslé prísady dávam až keď je kapusta mäkká, inak by tak pekne nezmäkla.
12. Niekedy zostane z kapusty dosť veľa riedkej šťavy. Ak vám prekáža a chcete kapustu zahustiť, pridajte solamyl alebo múku a nechajte ešte 3 - 4 minútky povariť a podľa potreby dochuťte. A kapusta je hotová.
13. Niekde v tomto bode by už kačka mala byť hotová. Bude krásne voňať, bude mäkkučká a chrumkavá.
 |
No a keď narežete kožu na prsiach, tak sa vám takto nepotrhá.
|
Po 3 hodinách pečenia (knedľu som robiť odmietla, a tak bola kupovaná), sme si takto pochutnali.
 |
| Drahý vychválil a tak vyprázdnil tanier, že po kačke neostal ani mastný fľak ☺ |
No a pýtate sa, čo bol ten tretí chod? No predsa nátierka!
SUROVINY NA 3 CHOD - NÁTIERKU
1 kačacia pečeň uvarená vo vývare
pečené mäsko z kačacieho chrbta
1 syr v črievku
3 PL tatárskej alebo domácej lučiny
1 PL kečupu
POSTUP
1. Je to mega jednoduché. Všetko som v mixéri posekala a bolo ☺ Pokojne tam prihoďte aj zo 2 kyslé uhorky alebo troška horčice.
No a po maratóne v kuchyni som dostala zaslúženú odmenu - dezert od môjho chlapa ❤