Zobrazujú sa príspevky s označením Múčniky a koláče. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením Múčniky a koláče. Zobraziť všetky príspevky

15. 12. 2017

Nepečená jogurtovo-smotanová dobrota

Nenáročná, nepresladená a osviežujúca. Naša obľúbená dobrota

Toto je naša záchrana, keď by sme si dali niečo sladké, no na pečenie sa necítim. Je to skvelá maškrta, ale aj desiata (namiesto jogurtu), keďže obsahuje minimum cukru a pomerne vysoké množstvo bielkovín. Navyše je neskutočne variabilná, a tak sa dá pripraviť takmer vždy bez špeciálneho nákupu. A táto konkrétne bola darček, keď sme išli na návštevu. A veru že sme si pochutili :)

SUROVINY na klasickú veľkú tortovú formu
spolu 1 kg mliečnych hustých dobrôt (ja som zmiešala 2 veľké smotanové jogurty a 1 vyšľahanú šľahačkovú smotanu, ale môžete použiť ricottu - ú by som vymixovala, jemný tvaroh, mascarpone, kyslú smotanu a dokonca aj ochutený jogurt)
1,5 balenia detských piškót
silnejšia káva na pokvapkanie piškót (nemusí byť)
2 - 3 banány (alebo ľubovoľné ovocie aj z konzervy - ananás, broskyne, mandarínky, jahody...)
1 balík želatíny
orechy (ľubovoľné) alebo čokoládu na ozdobenie
1 vanilkový cukor (ak máte radi sladšie, pridajte toľko práškového cukru, koľko uznáte za vhodné)

POSTUP

1. Uvarila som si kávu - stačí vám 1 - 1,5 dl, ale mala by byť silnejšia a nechala som ju trochu vychladnúť.

2. Formu som vyložila papierom na pečenie a na spodok som dala vrstvu piškót tak, aby boli medzery medzi nimi čo najmenšie (pokojne dajte aj 2 vrstvy, ako máte radi).

3. Vyšľahala som šľahačku a primiešala som do nej jogurty. Pridala som vanilkový cukor a zľahka som ho vmiešala dnu. Rozrobila som si želatínu podľa návodu (ak dávam kompót, vodu nahradím šťavou, prípadne šťavou pokvapkám piškóty namiesto kávy) a vmiešam ju do plnky.

4. Piškóty som pokvapkala kávou (nechajte si aj na druhú vrstvu) a natrela som ich (opatrne - hýbu sa) smotanovou vrstvou.

5. Nakrájala som banány na kolieska (hrúbka je na vás) a poukladala som ich na plnku.

6. Navrstvila som zasa piškóty a tie som pokvapkala trochou kávy.

7. Ja dávam na piškóty zasa banány a na vrch zvyšok plnky.

8. Na vrch torty som nahrubo nasekala orechy a tortu som dala stuhnúť, treba jej aspoň 3 - 4 hodiny v chladničke. Pred tým, než otvorím formu, vždy príborovým nožom ako keby obrežem kraje, aby mi torta nepukla. No a potom už len papáme :)

18. 11. 2017

Predvianočný perník z ničoho

Inak som ho odfotiť nestihla, len tak sa po ňom zaprášilo. Ešte šťatie, že som stihla ten kúsok skryť do mrazničky :)














Poznáte to - máte chuť na niečo fajné, ako-tak zdravé a hlavne nenáročné. A z toho, čo máte doma. Keďže my ktoviečo na pečenie doma nemávame (sladké u nás veľmi nejde), musela som si poradiť s tým, čo som mala. A tak vznikol vlastne koláč z ničoho.
 A výsledok? Vynikajúci šťavnatý perník, ktorý môžete papať aj na raňajky. Zasýti a nie je vôbec príliš sladký. A máte ho co by dup. Skúsite?

SUROVINY
200 g hladkej múky
200 g špaldovej hladkej múky
100 g kryštálového/hnedého cukru - ko má rád sladšie, dajte pokojne aj 150
1/2 lyžičky škorice
1 lyžička perníkového korenia
1 prášok (bezfosfátový) do pečenia
1 lyžička sódy
štipka soli
2 PL kakaa
0,5 l mlieka
1 dl oleja
2 lyžice slivkového lekváru (ja som mala domáci a úplne bez cukru - od starkej ☺)
2 vajcia
1 hrsť nahrubo nasekaných orechov
2,5 hrste vopred namočených hrozienok
zvyšok malej fľašky lekváru na potretie
*TIP: Ak nemáte slivkový lekvár, isto sa hodí aj ríbezľový. Koláčik bude sladší.

POSTUP

1. Rúru som zapla na 160°C a veľký hlboký plech som vystlala papierom na pečenie.

2. Vo miske som zmiešala všetky sypké prísady.

3. V ďalšej miske (veľkej) som metličkou (netreba šľahať) zmiešala mlieko, olej, lekvár a vajcia.

4. Do tekutých surovín som metličkou vmiešala sypké prísady a nakoniec som pridala orechy a vopred namočené a zliate hrozienka.

5. Vyliala som na plech a dala piecť. Koláčik som kontrolovala cca po 20 minútach - vždy špáradlom. Keď som ho vytiahla suché, perník bol hotový. A krásne voňal  :)

6. Ešte na teplý som opatrne natrela lekvár. Kto chce, môže posypať aj kokosom alebo orechmi. No a na časť som lekvár nedala, šupla som nakrájaný do mrazničky a na raňajky som mala vždy čerstvý.



17. 10. 2017

Rustikálny slivkový koláč s mrveničkou

Asi sa čudujete, kde som také slovo vypriadla. Studnicou nápadov bol pri názve Jamie Oliver, ktorý keď varí, tak všetko je rustikálne. No a viete, aké to je? Jednoduché, nedokonalé a dedinské. Presne ako tento blog (lebo ja skutočne nemám nervy robiť krásne fotky, aj keď sa mi páčia). Založila som ho, lebo varím jednoducho a niekedy dosť dedinsky.
A taký je aj tento rodinný koláčik. Nič zložité, kysnuté cesto, fajnové ovocie a mrvenička. Je nedokonalý a predsa bezchybný. A hlavne nie veľmi sladký, takže vhodný na raňajky alebo aj na desiatu bez extra veľkých výčitiek. A čo je na ňom ešte lepšie, dá sa šupnúť do mrazničky a keď sa vás niekto opýta, čo máte fajnové, viete presne, po čom siahnuť ☺

SUROVINY na 3 veľké plechy 
*Ja som robila na 2, lebo mám len 2. A tak je môj koláč taký vysoký. Ak ho chcete nižší, spravte na 3, je to na vás. Potom však treba piecť o trochu kratšie. No a 1/3 posýpky mi zostala, takže budem vymýšľať, čo s ňou.

CESTO
1 kg hladkej múky (skúšala som aj 400 g celozrnnej a 600 g hladkej a aj tak bolo cesto skvelé)
1 malá zarovnaná lyžička soli
1 kocka droždia
1 lyžička cukru
1 vajce
4,5 dcl mlieka
2 dl oleja
cca 1,5 dl vody (podľa potreby)

POSÝPKA + PLNKA
300 g polohrubej múky
250 g tuku
150 g práškového cukru
* Ja som mala slivky sladunké ako med, a tak som dala iba 100 g cukru a 350 g múky. Koláč nie je prisladký, no ak máte radi sladšie, nechajte pôvodný pomer. Alebo si môžete poprášiť ešte cukrom na tanieri.
1 kg sladkých zrelých sliviek
škorica na posypanie

POSTUP

1. Z 2,5 dl vlažného mlieka, cukru a droždia som si urobila základ na kvások. No moje droždie odmietalo vyrobiť tie klasické bublinky, a tak som mu pomáhala, ako sa dalo - vo vodnom kúpeli, v mikrovlnke... No bezvýsledne. A tak som dúfala, že sa vzchopí neskôr.



2. Do veľkej  misy som vysypala múku a soľ, spravila som v strede jamku a do nej naliala tekuté suroviny a vajíčko. A začalo sa miesenie, počas ktorého som po troche prilievala zvyšné mlieko a aj vodu tak, aby cesto nebolo príliš husté.


Nebojte sa, keď bude cesto zo začiatku vyzerať takto. Opatrne prilievajte ako keby po lyžiciach vodu a mlieko. Ono sa krásne napije a zjemnie.

Takto testujem pružnosť cesta. Keď sa dá takto natiahnuť a netrhá sa pri tom, je také akurát.

3. Keď sa cesto nelepilo, zakryla som ho utierkou a dala som ho kysnúť ku sporáku (nie na sporák), aby malo teplo. Niekto ho balí do deky, no mne sa tá predstava akosi nepozdáva...



4. Keď bolo cesto raz také a nie také pevné, dala som ho na dosku a rozdelila na 2 bochníky. Zapla som rúru na 50°C a každý z bochníkov som vyvaľkala na veľkosť plechu. Ja nemám tie parádne plechy ako od babičky, ale moderné a ľahké napodobeniny plechu, a tak som ich vyložila papierom na pečenie. Ak máte tie poctivé, trošku pokvapkajte olejom a rozotrite ho. Oba plechy som naraz šupla do rúry asi na 10 minút, aby cesto pekne nadskočilo.





5. Medzitým som umyla a nakrájala slivky. Ja som ich dala na štvrtinky, aby neboli až také veľké kusy, zle sa mi to potom krája. 



6. Keď som mala slivky hotové, nachystala som si mrveničku. Neurobte z nej cesto, suroviny treba spájať len ako keby končekmi prstov, určite nie miesiť.




7. Potom som vybrala plechy von a zvýšila som teplotu na 180°C. 



8. Cesto som jemne potrela po krajoch olejom (nerobte to pred kysnutím, nepodarilo by sa) a naukladala som naň slivky kožou nadol. Trochu som poprášila škoricou a hojne zasypala mrveničkou. No a potom som piekla každý cca 30 minút, kým nebola mrvenička zlatistá. Ak budete robiť na 3 plechy, pečte kratšie ☺



A takáto dobrota sa mi podarila :) Takže hoci kysnuté, s minimom cukru. A ak koláčik šupnete nakrájaný po vychladnutí do mrazničky, vždy, keď ho vyberiete, bude ako čerstvý :)


12. 10. 2017

Vaľkaná štrúdľa ako od maminky

Mala som doma jabĺčka, už také zošúverené. A mäkkú hrušku. Takú, že z nej tiekla šťava. Čo s tým? Jablčník sme mali nedávno a bolo mi ľúto to len tak nasilu zjesť bez toho, aby som tomu dala ešte šancu. A tak som volala mamine, že ako robí štrúdľu. A tak, s menšími obmenami (však to by som nebola ja), je tu recept na štrúdľu, ktorú netreba ťahať (tú robievala starká) a hotová je raz-dva. Sami si určíte, ako veľmi ju chcete sladkú. Ja som, tradične, dávala cukru len minimum, aby sa dala papať na raňajky. A že sme ju papali aj počas dňa, to je, dúfam, jasné...

SUROVINY na 4 štrúdle
500 g hladkej múky
250 g masla alebo tuku na pečenie
1 vajce
1,5 dl vody alebo mlieka
2 PL octu
1/2 lyžičky soli

Na tvarohovú plnku
250 g tvarohu
250 g ricotty (pokojne nahraďte tvarohom, ja som ju potrebovala minúť)
1 hrsť namočených hrozienok
2 PL cukru
1 vanilkový cukor
1 PL pudingu alebo zlatého klasu (ja som dala zmes na dukátové buchtičky)
1 vajce
+ lekvár - už keď bude plnka na ceste
roztopené maslo

Na ovocnú plnku
3 jablká
1 hruška
1 hrsť namočených hrozienok
1 vanilkový cukor
1/2 lyžičky škorice
1/4 lyžičky mletých klinčekov
pár kvapiek citrónovej šťavy (nemusí byť)
strúhanka
roztopené maslo
* Ak máte zavárané rajbané jablká, dajte pokojne aj tie.


POSTUP

1. Zo surovín si vymiesime cesto. Nebojte sa, ono je celkom lepkavé, ale to sa poddá. Nebojte sa ani octu, nebude ho tam cítiť, ale cesto bude chrumkavé. Keď bude cesto zmiesené, rozdeľte ho na 4 časti (ja si pomáham digitálnou váhou) a prikryté (ja som použila obal z tuku) ho dajte na 30 minút odležať do chladničky.



2. Kým cesto odpočíva, nachystáme si plnky. Najprv som dala umyté hrozienka napučať do vody. Ja im vždy kontrolujem stopky, aby nebolo doma frflanie. Ak chcete, pridajte do vody trochu rumu alebo rumovej arómy.

Toto sú hrozienka do oboch plniek.

3. Na tvarohovú plnku som zmiešala všetky suroviny a nakoniec som pridala hrsť už napučaných hrozienok. Množstvo cukru si môžete prispôsobiť, ak máte radi sladké, pridajte si podľa chuti, ale nezabudnite, že hrozienka sú tiež dosť sladké. Ten puding krásne zjemní tvaroh a ten sa nebude toľko rozsýpať. 





4. Nachystáme si jablkovú plnku. Tá je ešte ľahšia. Jabĺčka (a hrušku) som ošúpala a v mixéri narajbala na hrubšie rezance.



5. Moje ovocie bolo sladučké a šťavnaté, a tak som už pridala len 1 vanilkový cukor a ostatné suroviny. Zasa ochutnajte, či vám to so sladkosťou stačí. Ak máte perníkové korenie, môžete ho dať namiesto škorice a klinčeka. Pridala som aj trošku citrónovej šťavy, aby zvýraznila chute. A šťavy sa nebojte, len ju tam pekne nechajte, máme na ňu fígeľ ☺



6. Keď sú plnky hotové, môžete cesto vybrať z chladničky a zapnúť rúru na 180°C.

7. Nachystala som 2 plechy a na každý dala papier na pečenie. Na doske som si rozvaľkala prvý bochník cesta na veľkosť približne 40 x 40 cm, hlavne nech sa zmestí na plech. Cesto nemusí byť veľmi tenké, ja mám rada, keď ho tam aj cítim. Trošku som potrela roztopeným maslom, no môžete dať aj trošku oleja alebo úplne vynechať. 
Plnku nedávam až ku krajom, aby mi pri stáčaní nevytiekla. Hlavne treba dávať pozor na okraj vpravo, lebo točením sa plnka bude posúvať ďalej a ďalej. Dbám vždy na to, aby mi pri rolovaní zostal kraj cesta pod štrúdľou, aby sa pečením neotvorila. Konce vždy uťapkám a plnka už nikam neujde. Ja som na jednu tvarohovú štrúdľu  dala aj pár lyžíc ríbezľového lekváru, môžete dať aj slivkový, alebo ho úplne vynechať.
Keď boli obe štrúdle na plechu, trošku som ich poprepichovala vidličkou a potrela tenkou vrstvou roztopeného masla.




Tá prvá ale vyzerá... :D


8. Kým sa tvarohové piekli (po cca 20 minútach už dávajte pozor, štrúdle majú byť zlatisté), nachystala som si jablkové. Postup plnenia a stáčania bol rovnaký, len tu som posypala jablká strúhankou, dokopy jej boli asi 2 hrste. Tá krásne vsiakne šťavu, cesto nebude premožené a jablká nebudú vypadávať.



No a maškrta (takmer bez cukru) bola na svete ☺

Vidíte, čo spravil puding s tvarohom? Mňam :)