19. 10. 2017

Bolognské špagety

Neviem teda, či takto by nazvali moje špagety aj praví Taliani, no my ich doma voláme presne takto. A chutia teda výborne ☺ Preneste sa teda so mnou do slnečného prostredia starovekej Rímskej ríše a uvarte si túto dobrotu aj vy.

SUROVINY
1 cibuľa (ja som dala červenú)
400 g mletého mäsa (bravčové, morčacie)
2 mrkvy
400 g paradajkového pyré
5 guličiek nového korenia
5 guličiek čierneho korenia
3 bobkové listy
1 PL cukru
1/2 lyžičky soli
1 lyžička korenia na špagety
čerstvá bazalka
olej
1 balenie špagiet

POSTUP

1. Na troche olivového  oleja si v hlbokej panvici alebo hrnci opečieme (pár sekúnd) korenie na špagety a potom speníme cibuľu. Pridáme mleté mäso - ja som robila z bravčoviny. Mäsko orestujeme a keď sa zatiahne, pridáme necelú lyžičku soli a mleté čierne korenie. Prikryjeme a chvíľku necháme podusiť na miernom plameni.

Ja cibuľu krájam tak, že neodkrojím spodok, odkiaľ vyrastajú korene, a potom ju až po tento spodok nakrojím na pásiky a prekrojím v polovici. Potom sa dajú krájať malinké kocky.





2. Kým sa mäso dusí, očistíme a na jemnom strúhadle narajbeme mrkvu. Tá zjemní zásadotvornosť paradajkového pyré, ktoré potom pridáme. Mrkvu dáme k mäsku a prihodíme korenia a bobkový list.

Ja som sa pomýlila a zo zvyku som mrkvu narajbala na väčšom strúhadle, a tak mi ju chlap odhalil. Čuduj sa svete, nakoniec mu tam ani neprekážala. Vraj on nemá rád mleté mäso. Chlapi....

3. Na panvicu pridáme paradajkové pyré (alebo paradajky z  konzervy) a cukor. Necháme to podusiť, aby sa prebytočná voda odparila, a tak nezakrývame a občas pomiešame. Ak máte čerstvú (alebo aj sušenú) bazalku, pridajte, koľko máte radi. No opatrne (aj s oreganom, ja ho nedávam), aby ste to neprehnali.

Ak sa vám nechce korenie z omáčky loviť, šupnite ho do sáčku na čaj. Dajú sa zohnať v DM.
4. Dajte si zovrieť vodu a uvarte špagety. Ja ich varím tak, že keď mi zovrie voda, pridám do nej 1 PL soli (nebojte sa, nie je to veľa) a pár kvapiek olivového oleja. Keď voda začne opäť vrieť, vložím do nej špagety a podľa návodu uvarím. Keď sú hotové (nie rozvarené), tak ich zlejem z vody a preplachujem. Viem, že by sa to originál nemalo, no takto sa mi to najviac osvedčilo. Prepláchnuté a scedené ich vrátim do hrnca a pridám pár kvapiek olivového oleja a premiešam.
* TIP: Aby sa jedlo hrialo dobre aj na druhý deň, nemiešam omáčku a cestoviny. Skladujem ich samostatne a buď si to namiešam a zohrejem v mikrovlnke, alebo cestoviny prelejem na druhý deň vriacou vodou a omáčku zohrejem samostatne.




Dobrú chuť :) A nezabudnite na tvrdý syr.

17. 10. 2017

Rustikálny slivkový koláč s mrveničkou

Asi sa čudujete, kde som také slovo vypriadla. Studnicou nápadov bol pri názve Jamie Oliver, ktorý keď varí, tak všetko je rustikálne. No a viete, aké to je? Jednoduché, nedokonalé a dedinské. Presne ako tento blog (lebo ja skutočne nemám nervy robiť krásne fotky, aj keď sa mi páčia). Založila som ho, lebo varím jednoducho a niekedy dosť dedinsky.
A taký je aj tento rodinný koláčik. Nič zložité, kysnuté cesto, fajnové ovocie a mrvenička. Je nedokonalý a predsa bezchybný. A hlavne nie veľmi sladký, takže vhodný na raňajky alebo aj na desiatu bez extra veľkých výčitiek. A čo je na ňom ešte lepšie, dá sa šupnúť do mrazničky a keď sa vás niekto opýta, čo máte fajnové, viete presne, po čom siahnuť ☺

SUROVINY na 3 veľké plechy 
*Ja som robila na 2, lebo mám len 2. A tak je môj koláč taký vysoký. Ak ho chcete nižší, spravte na 3, je to na vás. Potom však treba piecť o trochu kratšie. No a 1/3 posýpky mi zostala, takže budem vymýšľať, čo s ňou.

CESTO
1 kg hladkej múky (skúšala som aj 400 g celozrnnej a 600 g hladkej a aj tak bolo cesto skvelé)
1 malá zarovnaná lyžička soli
1 kocka droždia
1 lyžička cukru
1 vajce
4,5 dcl mlieka
2 dl oleja
cca 1,5 dl vody (podľa potreby)

POSÝPKA + PLNKA
300 g polohrubej múky
250 g tuku
150 g práškového cukru
* Ja som mala slivky sladunké ako med, a tak som dala iba 100 g cukru a 350 g múky. Koláč nie je prisladký, no ak máte radi sladšie, nechajte pôvodný pomer. Alebo si môžete poprášiť ešte cukrom na tanieri.
1 kg sladkých zrelých sliviek
škorica na posypanie

POSTUP

1. Z 2,5 dl vlažného mlieka, cukru a droždia som si urobila základ na kvások. No moje droždie odmietalo vyrobiť tie klasické bublinky, a tak som mu pomáhala, ako sa dalo - vo vodnom kúpeli, v mikrovlnke... No bezvýsledne. A tak som dúfala, že sa vzchopí neskôr.



2. Do veľkej  misy som vysypala múku a soľ, spravila som v strede jamku a do nej naliala tekuté suroviny a vajíčko. A začalo sa miesenie, počas ktorého som po troche prilievala zvyšné mlieko a aj vodu tak, aby cesto nebolo príliš husté.


Nebojte sa, keď bude cesto zo začiatku vyzerať takto. Opatrne prilievajte ako keby po lyžiciach vodu a mlieko. Ono sa krásne napije a zjemnie.

Takto testujem pružnosť cesta. Keď sa dá takto natiahnuť a netrhá sa pri tom, je také akurát.

3. Keď sa cesto nelepilo, zakryla som ho utierkou a dala som ho kysnúť ku sporáku (nie na sporák), aby malo teplo. Niekto ho balí do deky, no mne sa tá predstava akosi nepozdáva...



4. Keď bolo cesto raz také a nie také pevné, dala som ho na dosku a rozdelila na 2 bochníky. Zapla som rúru na 50°C a každý z bochníkov som vyvaľkala na veľkosť plechu. Ja nemám tie parádne plechy ako od babičky, ale moderné a ľahké napodobeniny plechu, a tak som ich vyložila papierom na pečenie. Ak máte tie poctivé, trošku pokvapkajte olejom a rozotrite ho. Oba plechy som naraz šupla do rúry asi na 10 minút, aby cesto pekne nadskočilo.





5. Medzitým som umyla a nakrájala slivky. Ja som ich dala na štvrtinky, aby neboli až také veľké kusy, zle sa mi to potom krája. 



6. Keď som mala slivky hotové, nachystala som si mrveničku. Neurobte z nej cesto, suroviny treba spájať len ako keby končekmi prstov, určite nie miesiť.




7. Potom som vybrala plechy von a zvýšila som teplotu na 180°C. 



8. Cesto som jemne potrela po krajoch olejom (nerobte to pred kysnutím, nepodarilo by sa) a naukladala som naň slivky kožou nadol. Trochu som poprášila škoricou a hojne zasypala mrveničkou. No a potom som piekla každý cca 30 minút, kým nebola mrvenička zlatistá. Ak budete robiť na 3 plechy, pečte kratšie ☺



A takáto dobrota sa mi podarila :) Takže hoci kysnuté, s minimom cukru. A ak koláčik šupnete nakrájaný po vychladnutí do mrazničky, vždy, keď ho vyberiete, bude ako čerstvý :)


13. 10. 2017

Kyslá zemiaková polievka

Ktorá je poctivá domáca zimná polievka pre vás?
Neviem ako vy, ale my kyslé polievky milujeme, a to najmä na jeseň a v zime. Sú sýte, keď chcete, šupnete do nich aj klobásku, sú lacné, relatívne rýchle a fajnové...
A tak som na želanie urobila zemiakovú, lebo zemiakov bolo veľa, a tak ich bolo rýchlo treba spotrebovať, aby ich nevzala skaza ☺

SUROVINY na cca 6 porcií
6 väčších zemiakov (ja ju robievam hustejšiu)
1 kyslá smotana / smotana na varenie / mlieko
4 - 5 strúčikov cesnaku
2 PL hladkej múky
1 lyžička mletej rasce
3 bobkové listy
5 guličiek nového korenia
5 guličiek čierneho korenia
ocot - až na koniec, aby zemiaky zmäkli
trochu oleja

POSTUP

1. Očistíme si zeleninu a zemiaky nakrájame na menšie kocky a necháme ich v miske s vodou.

2. Dáme zovrieť cca 1,5 l vody

3. Nasekaný cesnak chvíľku opražíme na oleji a potom ho zasypeme 2 PL hladkej múky a spravíme zápražku. Nech vám nezhorí, má byť svetlohnedá a nesmie smrdieť zhoreninou.

4. Na zápražku pridáme zemiaky a zalejeme ich vriacou vodou. Pridáme koreniny a soľ (soli aspoň 1/2 PL).

5. Keď sú zemiaky uvarené, odoberieme 1 varešku polievky do misky a pridáme k nej smotanu alebo mlieko a vymiešame s trochou hladkej múky. Vlejeme do polievky a necháme prevrieť. Nakoniec pridávame po lyžičkách ocot podľa chuti.

OBMENA
Ak nechcete robiť zápražku, prípadne ak nechcete mať v polievke koreniny, ktoré treba vyloviť, dajte najprv variť vodu s korením, bobkovým listom a octom (cca 2 PL). Po 20  minútach varenia korenie buď vylovte, alebo preceďte ochutenú vodu do iného hrnca, pridajte zemiaky (múku vynechajte) a povarte. Potom pokračujte podľa receptu a múku pridáte až v mlieku alebo v smotane. Ja som ju tento raz robila práve takto a papali sme ju s parádnym Slatinským chlebíkom.


Polievka je preto jemne hnedá, lebo som skúsila pridať mletú červenú papriku, no bez nej mi chutila viac. A ja si do nej dávam ešte pikantnú vegetu, no skúste aj čili :)


12. 10. 2017

Vaľkaná štrúdľa ako od maminky

Mala som doma jabĺčka, už také zošúverené. A mäkkú hrušku. Takú, že z nej tiekla šťava. Čo s tým? Jablčník sme mali nedávno a bolo mi ľúto to len tak nasilu zjesť bez toho, aby som tomu dala ešte šancu. A tak som volala mamine, že ako robí štrúdľu. A tak, s menšími obmenami (však to by som nebola ja), je tu recept na štrúdľu, ktorú netreba ťahať (tú robievala starká) a hotová je raz-dva. Sami si určíte, ako veľmi ju chcete sladkú. Ja som, tradične, dávala cukru len minimum, aby sa dala papať na raňajky. A že sme ju papali aj počas dňa, to je, dúfam, jasné...

SUROVINY na 4 štrúdle
500 g hladkej múky
250 g masla alebo tuku na pečenie
1 vajce
1,5 dl vody alebo mlieka
2 PL octu
1/2 lyžičky soli

Na tvarohovú plnku
250 g tvarohu
250 g ricotty (pokojne nahraďte tvarohom, ja som ju potrebovala minúť)
1 hrsť namočených hrozienok
2 PL cukru
1 vanilkový cukor
1 PL pudingu alebo zlatého klasu (ja som dala zmes na dukátové buchtičky)
1 vajce
+ lekvár - už keď bude plnka na ceste
roztopené maslo

Na ovocnú plnku
3 jablká
1 hruška
1 hrsť namočených hrozienok
1 vanilkový cukor
1/2 lyžičky škorice
1/4 lyžičky mletých klinčekov
pár kvapiek citrónovej šťavy (nemusí byť)
strúhanka
roztopené maslo
* Ak máte zavárané rajbané jablká, dajte pokojne aj tie.


POSTUP

1. Zo surovín si vymiesime cesto. Nebojte sa, ono je celkom lepkavé, ale to sa poddá. Nebojte sa ani octu, nebude ho tam cítiť, ale cesto bude chrumkavé. Keď bude cesto zmiesené, rozdeľte ho na 4 časti (ja si pomáham digitálnou váhou) a prikryté (ja som použila obal z tuku) ho dajte na 30 minút odležať do chladničky.



2. Kým cesto odpočíva, nachystáme si plnky. Najprv som dala umyté hrozienka napučať do vody. Ja im vždy kontrolujem stopky, aby nebolo doma frflanie. Ak chcete, pridajte do vody trochu rumu alebo rumovej arómy.

Toto sú hrozienka do oboch plniek.

3. Na tvarohovú plnku som zmiešala všetky suroviny a nakoniec som pridala hrsť už napučaných hrozienok. Množstvo cukru si môžete prispôsobiť, ak máte radi sladké, pridajte si podľa chuti, ale nezabudnite, že hrozienka sú tiež dosť sladké. Ten puding krásne zjemní tvaroh a ten sa nebude toľko rozsýpať. 





4. Nachystáme si jablkovú plnku. Tá je ešte ľahšia. Jabĺčka (a hrušku) som ošúpala a v mixéri narajbala na hrubšie rezance.



5. Moje ovocie bolo sladučké a šťavnaté, a tak som už pridala len 1 vanilkový cukor a ostatné suroviny. Zasa ochutnajte, či vám to so sladkosťou stačí. Ak máte perníkové korenie, môžete ho dať namiesto škorice a klinčeka. Pridala som aj trošku citrónovej šťavy, aby zvýraznila chute. A šťavy sa nebojte, len ju tam pekne nechajte, máme na ňu fígeľ ☺



6. Keď sú plnky hotové, môžete cesto vybrať z chladničky a zapnúť rúru na 180°C.

7. Nachystala som 2 plechy a na každý dala papier na pečenie. Na doske som si rozvaľkala prvý bochník cesta na veľkosť približne 40 x 40 cm, hlavne nech sa zmestí na plech. Cesto nemusí byť veľmi tenké, ja mám rada, keď ho tam aj cítim. Trošku som potrela roztopeným maslom, no môžete dať aj trošku oleja alebo úplne vynechať. 
Plnku nedávam až ku krajom, aby mi pri stáčaní nevytiekla. Hlavne treba dávať pozor na okraj vpravo, lebo točením sa plnka bude posúvať ďalej a ďalej. Dbám vždy na to, aby mi pri rolovaní zostal kraj cesta pod štrúdľou, aby sa pečením neotvorila. Konce vždy uťapkám a plnka už nikam neujde. Ja som na jednu tvarohovú štrúdľu  dala aj pár lyžíc ríbezľového lekváru, môžete dať aj slivkový, alebo ho úplne vynechať.
Keď boli obe štrúdle na plechu, trošku som ich poprepichovala vidličkou a potrela tenkou vrstvou roztopeného masla.




Tá prvá ale vyzerá... :D


8. Kým sa tvarohové piekli (po cca 20 minútach už dávajte pozor, štrúdle majú byť zlatisté), nachystala som si jablkové. Postup plnenia a stáčania bol rovnaký, len tu som posypala jablká strúhankou, dokopy jej boli asi 2 hrste. Tá krásne vsiakne šťavu, cesto nebude premožené a jablká nebudú vypadávať.



No a maškrta (takmer bez cukru) bola na svete ☺

Vidíte, čo spravil puding s tvarohom? Mňam :)


11. 10. 2017

Hokkaidó polievka

Cez leto cukety, na jeseň tekvice. Moja najobľúbenejšia je hokkaidó, ktorou ma zásobujú rodičia. Mám ju rada pečenú, no najradšej v tejto polievočke, ktorá je podľa mňa ideálnou voľbou na sychravé jesenné dni. Je úplne jednoduchá, bez tuku (ten dodáva mlieko) a neskutočne sýta. Aj keď na nej nie je nič svetoborné a receptov je na internete milión, my máme najradšej takúto.

SUROVINY na cca 3-litrový hrniec
1 menší pór
1 hokkadidó tekvica
2 - 3 väčšie mrkvy
cca 2 dcl mlieka alebo smotany na varenie
soľ
mleté čierne korenie
balsamicový ocot

POSTUP

1. Do hrnca nalejeme približne 1,5 l studenej vody, šupneme tam pór (nakrájaný na hrubé kolieska alebo na štvrtiny), ošúpané mrkvy nakrájané na hrubšie kolieska a tekvicu. Tú nešúpem, len umyjem a vyberiem jadierka. Osolím a okorením. Korenie meliem načerstvo, dodá polievke skvelú chuť. Takto ju nechám variť cca 30 minút, kým je všetko mäkké.

Pór dodá polievke trošku na pikantnosti.


2. Keď je zelenina mäkká, polievku vypnem a rozmixujem (pozor, je horúca a fŕka a farbí) a vrátim na platničku, ktorú opäť zapnem. Odoberiem za varešku teplej polievky a v miske ju zmiešam s mliekom alebo so smotanou (na varenie alebo aj sladkou) a vylejem do polievky. Tú  nechám prevrieť a ak je treba, dolejem ešte horúcu vodu. Polievka by mala byť radšej redšia ako hustejšia, pretože chladením zasa poriadne zhustne. Ak je spokojný so slanosťou a korením, ako poslednú prísadu dávam cca 1 PL balsamica. Pridávajte radšej v menších dávkach, lebo potom by mohla byť kyslá. A nebojte sa čierneho korenia. Krásne ju prehereje.



Ja ju podávam s opečeným chlebíkom a s pár kvapkami tekvicového oleja :)

10. 10. 2017

Miš maš, no určite nie čína

Poznáte to. Máte chuť na niečo teplé, čo vás pekne zahreje. Na niečo, čo sa dá papať z misky. No a doma ničovaté nič. Teda, takmer... No a keď som brúzdala internetom, našla som takúto inšpiráciu.
A tak vznikol recept, ktorý som varila už viackrát. Hoci sú v ňom zakamuflované sójové kocky, prešiel aj chlapským testom, a to si dali aj dupľu! 

SUROVINY
1 balenie kociek sójového mäsa
kúsok póru (nemusí byť)
gyros korenie
kari korenie
sójová omáčka
korenie na grilovanú zeleninu
(ryžový) ocot
1 PL kečup
1 PL horčica
kukuričný škrob
cukor
soľ
1 balenie mrazenej zeleniny na wok
1 mrkva
1 balenie čínskych rezancov

POSTUP:

1. Ak stíhate, môžete si kocky nachystať aj deň vopred. Ak nie, tak za pochodu. Kocky uvaríme podľa návodu, zlejeme a keď trochu vychladnú, vyžmýkame z nich vodu. Komu sa chce, môže ich nakrájať na menšie. Mne sa nechcelo ☺

2. Dáme si ich do nejakej nádoby a pridáme cca 1 PL gyrosu, poprášime kari korením, pridáme 1 PL sójovej omáčky a kečup s horčicou. Ide nám teraz o to, aby sme kocky ochutili, keďže samy o sebe nie sú nič moc.
*Raz som pre návštevu skúšala recept aj s kuracím mäsom, no akosi nám chutí viac toto sójové. Je o dosť šťavnatejšie a hlavne lacnejšie.



3. Vyberieme mrazenú zeleninu a dáme do sitka, prepláchneme vodou a necháme v miske s vodou rozmraziť.

4. Ak máme pór (kto má rád, môže cibuľu, no mne sa sem nehodí), nakrájame ho na kocky a dáme opiecť na troche olivového oleja do hlbšej panvice. Pridáme 1 lyžičku korenia na grilovanú zeleninu. Ja mám najradšej to od Vitany, lebo je jemne pikantné. Pozor, aby ste to s ním neprehnali, lebo to môže štípať až príliš.

5. Pomedzi to ošúpeme a na hrubšie pásiky nastrúhame mrkvu a dáme ju k póru. Pridáme rozmrazenú zeleninu a necháme max. 5 minút dusiť. Nepodlievame, pretože mrazená zelenina má v sebe vody dosť.




6. K zelenine pridáme sójové kocky, nech sa prehrejú.



7. Pripravíme si nálev. Zmiešame 0,5 l vody s 2 lyžicami (pokojne kopcovitými) kukuričného škrobu, 1 PL sójovky, 1 PL octu a 1 PL cukru. Rozmiešame to, aby tam neboli hrudky, a prilejeme do panvice. Zvýšime plameň tak, aby sa škrob mohol uvariť. Celá táto zmes by mala zhustnúť do konzistencie redšieho pudingu. Ochutnáme a podľa potreby dochutíme. Nebojte sa, ono to bude dosť aromatické, ale keď sa to zmieša s cestovinami, ktoré sú úplne bez chuti, bude to akurát ☺





7. Kým omáčka začína hustnúť, dáme si zovrieť vodu a podľa návodu pripravíme potrebný počet porcií čínskych rezancov. Ja mám najradšej tieto z Lidla, lebo nemajú v sebe žiadnu pachuť. Trvá to len chvíľku, takže si ku každej porcii robíme doma čerstvé.



8. No a už len zmiešame a papáme. My si navrch dávame poriadnu porciu tvrdého syra.

Jemne pikantné a horúce jedlo. Ako stvorené na jesenný večer.


Ak vyskúšate s ryžou, dajte vedieť, či chutilo ☺


9. 10. 2017

Hokkaidó nátierka

Mala k nám prísť návšteva a ja robievam v takéto večery najradšej nátierku. Nemusím robiť chlebíky (ktoré zbožňujem), pretože tie ak obschnú, čo s nimi? A tak vždy nachystám jednu alebo dve nátierky a pečivo a papáme. A v tento večer padla voľba na hokkaidó nátierku. Už som raz niečo podobné robila, no čosi jej chýbalo. A ja som prišla na to, čo to bolo. Pečený cesnak! Ja som ho tam predtým prelisovala, no nebolo to ono. A tak som špekulovala, až nakoniec ma inšpiroval ocino (hoci o tom ani nevedel). A tak vznikla táto dobrota, ktorá bola vďaka domácej lučine zdravá a nezaťažená tatárskou alebo syrom v črievku - ja som si ju interne nazvala hokkaidó vitamínová bomba. Vyskúšajte, návšteva sa oblizovala až za ušami :)

SUROVINY
cca 300 g hokkaido tekvice
1 celá hlavička cesnaku
2 kopcovité PL domácej lučiny
1 ČL tekvicového oleja
soľ
korenie

1. Zapla som rúru na 180°C.

2. Tekvicu nešúpem, len vyberiem jadierka. Mala som veľkú na polievku, tak som tretinu využila takto. Nakrájala som ju na väčšie kocky a dala na plech vystlaný papierom na pečenie. Pokvapkala som olejom a posolila  a okorenila.

3. Hlavičku cesnaku som očistila od špinavých šupiek, no nešúpala som ju. Vrch (tam, kde vyrastá cvíbik) som odrezala , aby sa  ukázali strúčiky. Cesnak som položila odrezanou časťou hore na kus alobalu, pokvapkala som olivovým olejom, posolila a okorenila. Spravila som z neho ako keby batôžtek a šup s ním na plech k tekvici.

4. Piekla som asi 25 minút, kým nebola tekvica mäkká. Potom som ju dala do misky a vytlačila k k nej upečený cesnak. Voňaj perfektne, korenie a olej mu urobili veľmi veľkú službu. Môžete popučiť vidličkou a lebo vymixovať tyčovým mixérom. Pridala som domácu lučinu (alebo syr v črievku, tvaroh, tatársku – čo máte), lyžičku tekvicového oleja a soľ a korenie.


My sme ju mali s čerstvými celozrnnými bagetkami, no super by bola aj na toustoch alebo opečenej bagete.


Dobrú chuť J

8. 10. 2017

Banánové muffiny

Veta, ktorá desí hádam každú z nás. Čo bude na raňajky? Kde nič, tu nič, buď chýba pečivo, alebo to, čo by sme naň dali. O zelenine ani nehovorím. A keďže na raňajky je najlepšie niečo sladké, čo sa dá zhrabnúť a utekať, mojou voľbou číslo 1 (ak nie som lenivá) sú muffiny. Také, ktoré nie sú príliš sladké, aby neboli zákuskom, ale fajnovým začiatkom nového dňa.
Vyhrabala som môj starý recept na banánové muffiny, o ktorých som si pamätala, že boli fajn, no nedalo mi to, aby som neskúsila menšie zmeny. Vydarili sa?

SUROVINY na 12 kusov:
* 1 šálka = 3 dcl
3 zrelé banány (najlepšie také, čo už majú bodky)
2 PL cukru (môžete vynechať alebo aj trochu pridať, podľa sladkosti banánov)
1 vanilkový cukor
1/4 šálky oleja
2 pásiky horkej čokolády
2 PL smotany, jogurtu alebo acidka (ak dáte 125 g balenie, mlieko už zvyčajne netreba)
1 šálka polohrubej múky
1/2 šálky hladkej múky
1 ČL sódy bikarbóny
trochu mlieka na rozriedenie

POSTUP:

1. Rúru zapneme na 160°C. Ja pečiem na takejto teplote, potom krásne podskočia hore.

2. Banány ošúpeme a v miske roztlačíme s cukrom, vanilkovým cukrom, smotanou a olejom. Ja som to všetko nahádzala do smoothie mixéra. Namiesto smotany som pridala acidko.





3. Banánovú zmes vylejeme do misy a pridáme múku so sódou a štipkou soli.


4. Čokoládu nasekáme ostrým nožom na malé kúsky a vmiešame do cesta. To by nemalo byť príliš husté (lyžica v ňom určite stáť nesmie), no ani príliš riedke (napr. ako na palacinky). Malo by ale zliezť z lyžice, keď ho budete naberať do formy. Ak treba, pridajte buď acidko, alebo mlieko. Ja som si až po funuse spomenula, že mám srvátku z domácej lučiny, bola by som ju tam pridala.
*Nebojte sa trochu zaexperimentovať. Ak nemáte čokoládu, ale hrozienka, šup tam s nimi (1 nasekaná hrsť bude akurát). Muffiny prijmú akékoľvek sušené ovocie. Ak ho predtým aspoň na 15 minút namočíte do vlažnej vody, budú krásne vláčne. A sladučké. Alebo pridajte citrónovú kôru či arómu. No a kombinácia hrozienok a perníkového korenia (1 ČL) vám spraví Vianoce na počkanie.




5. Ja pečiem v silikónových formách, lebo tie netreba ani vymastiť, ani vysypať. No a košíčky zaťažujú nielen peňaženku, ale aj prírodu (to však neznamená, že ich občas nepoužívam). Silikónové formy si vždy ukladám na veľký plech, lebo sa s nimi lepšie manipuluje. Muffiny plním do 2/3 a dám do vyhriatej rúry. Časovač nastavím na 30 minút a potom ich sledujem, aby neprihoreli. Ak po zapichnutí vytiahnete čisté špáradlo, sú hotové ☺

Ak máte silikónové formy na muffiny špinavé, namočte ich aspoň na 15 minút do lavóra s horúcou vodou a jarou tak, aby boli celé vo vode. A potom ich pekne očistite hubkou. Budú ako nové :)
My si na ne radi dávame lekvár, najlepšie ríbezľový, lebo je parádne sladko-kyslý a vyváži sladkosť banánov.