7. 10. 2017

Domáca lučina

Receptov na túto dobrotu nájdete na internete neúrekom. A nečudujem sa, pretože je úplne jednoduchá a neskutočne variabilná. Môžete ju použiť namiesto taveného syra alebo tatárskej do nátierok, ale aj namiesto mascarpone do sladkých dezertov. A jej výroba je malina :)

SUROVINY:
400 g jogurtu (z neho vyrobíme cca 200 g ,,syra") - ja používam smotanový 10%, ale dá sa nahradiť kyslou smotanou alebo ich zmiešať

POSTUP
1. Nachystáme si misku, do ktorej nám zapasuje veľké sitko tak, aby bolo aspoň 3 – 4 cm nad dnom. Nachystáme si pánsku vreckovku (alebo iné plátienko, niektorí vraj robia aj do silonky) a rozprestrieme ju na sitko.




2. Do vreckovky dáme jogurt (snažíme sa na jednu kôpku) a ja vždy končeky vreckovky zaistím gumičkou. Robím to preto, aby z jogurtu vytieklo čo najviac srvátky.





3. No a už len uložíme v chladničke. Nebojte sa, má to trochu kyslastý zápach (to ten jogurt), ale nič, čo by sa nedalo vydržať. A po asi 8 hodinách môžeme degustovať.




4. Ja solím vždy až vtedy, keď to presúvam do misky, ktorá sa dá zavrieť. Ak chcete na sladko (namiesto mascarpone), nesoľte vôbec J

Toľkoto mi vyšlo zo 400 g jogurtu a použila som ju do hokkaidó nátierky. Bola super :)



No a srvátku môžete použiť do chlebíka alebo muffinov namiesto mlieka 


6. 10. 2017

Kačacie hody v troch chodoch - aj pre začiatočníkov

Obdobie najrôznejších hodov je v plnom prúde a mne sa pri čítaní akciových letákov zbiehajú slinky. Tam kačička, tam húska, tam lokša... A tak som neodolala ani ja a rozhodla som sa, že upečiem kačku. Síce dobre mastnú (raz za čas sa môže), no mäkučkú a šťavnatú. Ako od maminky, ktorej receptom som sa na 90% inšpirovala.
Vôbec sa nemusíte báť, pretože tento recept a postup je ,,blbuvzdorný", aj keď časovo (na pečenie) náročný, pretože aby bolo mäsko šťavnaté a mäkké, rátajte s 3 hodinami v rúre. Ale verte mi, tá chuť...
A hoci som bola tento raz vydesená, lebo kačka mala v sebe DROBY, zvládla som to (aj podľa okolia) na jednotku.
Tak čo, ideme na to?
*Ak chcete obedovať o 12,00, musíte počítať s tým, že celá táto paráda vám zaberie 4 hodiny určite. Takže budík na 7,30 a môžete začať ☺

SUROVINY NA 1. chod - polievku z drobov
droby z 1 kačky
2 kačacie krídla (ja som odrezala mojej kačičke)
a všetko ostatné, ako na môj Kurací vývar

POSTUP
1. Najprv som s obavami vybrala kačku zo sáčku a dúfala, že droby budú už vybraté a zabalené. Našťastie boli. Vybrala som ich zo sáčku, prepláchla vo vode a dala do hrnca a ten do polovice zaliala studenou vodou. 


Desivé droby...

Súčasťou drobov bol krk, pečienka, srdce a tu na vrchu vidíte zúzik, a teda žalúdok.


2. Keď začala voda jemne vrieť, stiahla som plameň a čakala som na penu, tak ako pri kuracom vývare.


Pena bola o poznanie tmavšia (tak ako celá polievka) a bolo jej aj viac.

3. No a postupovala som presne tak isto, ako pri vývare. Celá polievka sa varila asi tri hodiny. Keď bolo mäsko aj zelenina uvarené, všetko som vybrala. Srdce a žalúdok som nakrájala do polievky a pečienku som odložila do nátierky. Obrala som krídla aj krk a mohli sme papať. Polievka má silnú chuť a aj vôňu, určite si pochutnáte.




SUROVINY na 2. chod - pečenú kačku s dusenou kapustou
 *kačku som piekla 60 minút na 150°C, 60 minút na 170°C a 60 minút  na 200°C

kačka - ja som mala 2,5 kg (aj s drobmi)
3 ČL soli
1 ČL mletej rasce
1 ČL celej rasce
1 ČL majoránky
hrsť sušených sliviek
hrsť sušených hrozienok
hrsť sušených  brusníc
hrsť sušených jabĺčok alebo polka čerstvého
Na plnku:
2 vajcia
4 rožky (ja som mala jednu celozrnnú bagetu)
vegeta bez glutamanu
mleté čierne korenie
cca 0,5 dl mlieka

Na dusenú kapustu
1 menšia hlávka červenej kapusty (cca 1,2 kg)
1 cibuľa
1 PL oleja
3 PL kryštálového cukru
2 ČL soli
2 ČL rasce
5 guličiek čierneho korenia
5 guličiek nového korenia
3 bobkové listy
2 dl vody alebo polievky
šťava z 1/2 citróna alebo 2 PL octu
1 PL hladkej múky alebo solamylu (nemusí byť)

POSTUP
1. Najprv som si zapla rúru na 150°C.

2. Kačku som umyla aj zvnútra, aj zvonka a odrezala som ,,trtáč", ako ho vždy vyrežem aj pri kurati. No niekto to má rád, je to len a len na vás.

Trtáč

Takto vyzerá zvnútra. 


A bez neho...

2. Potom som kačku poriadne prezrela, či na nej neostali nejaké pierka. Samozrejme, že ostali, a tak som ich nožíkom povyberala (ak máte pinzetu na hydinu, budete to mať ľahšie). Vždy to robím tak, že pierko chytím medzi nožík a nech a vytiahnem. Nôž si oplachujem v miske s vodou, aby som nebola od peria aj ja. Kačku som potom uložila do pekáča (ten musí mať aj vrchnák). Potom som odrezala krídla do polievky, ale ak ich máte radi, nechajte ich tam. Nezabudnite kačke trochu narezať kožu na prsiach, inak sa vám potrhá - tak ako mne ☺

Táto kačka, našťastie, veľmi chlpatá nebola 😂
3. Nachystala som si suchú marinádu zo soli, rasce a majoránky. Kto máte radi čínske korenie, 1 lyžičku soli môžete nahradiť aj ním, ale ja som ho teraz vynechala úplne.
Rascu som dala aj celú, aj mletú, lebo celú veľmi v láske nemám.


4. Do ďalšej misky som si pripravila vajíčka, ktoré som vyšľahala so soľou a korením a priliala som trochu mlieka, a natrhala som do nich bagetu. Takto nejako by plnka mala vyzerať. Ak chcete, pokojne pridajte čerstvú petržlenovú vňať, majoránku alebo aj rascu. Niekto robí aj s pečienkou, no mne to nechutí.

Zvyčajne robím z bielych rožkov, ale táto bola nielen chutná, ale aj zdravšia.
5. Kačku som už navyše nesolila (ani zvnútra), naplnila som ju plnkou a potom som ju zhora aj zdola poradne ponatierala koreninami. Všetko som to robila, keď bola kačka v pekáči, aby som si zbytočne nešpinila ďalšie nádoby. Podliala som ju cca 2 dl vody a dala som ju do rúry. Na 150°C ju pečiem vždy 60 minút. Nebojte sa, ona vôbec nezhnedne, len sa z nej začne vytápať masť. Tak to má byť.

Pekáč  nemusí byť obrovský, ale musí sa po bokoch zmestiť ešte sušené ovocie a takisto výpek.
6. Keď som po 60  minútach kačku vybrala, pustila už krásne šťavu. Popolievala som ju výpekom, vrátila do rúry. Teplotu som zvýšila na 170°C a znova ju nechala 60 minút piecť.

7. Kým bola kačka v rúre a polievka na peci, nachystala som si sušené ovocie. Slivky som pokrájala na menšie, ostatné som nechala tak, ako bolo. Kľúčové sú najmä hrozienka a jablko, ak nemáte ostatné, nič sa nedeje. Ja som sušené gágornošky (teda jablká) nemala, a tak som pridala pol ošúpaného a na kocky nakrájaného jablka. Ovocie som pridala po 30 minútach pečenia na 170°C (takže v polovici).

Takto vyzerala po 1,5 hodine pečenia.

8. POČAS PRÍPRAVY KAPUSTY SOM DÁVALA POZOR NA ČAS, LEBO PO HODINE PEČENIA NA 170°C JE ČAS ZVÝŠIŤ TEPLOTU NA 200°C A PIECŤ POSLEDNÚ HODINKU - a medzitým popolievať. 
Kapustu som zbavila vrchných listov, prekrojila na polovice a prepláchla vodou. Vyrezala som hlúb a v mixéri s ,,S" nožmi som ju nasekala na malé kúsky. Môžete ju nakrájať aj na rezance či kocky, je to na vás. Ja mám rada mixér, lebo je rýchly a neporežem sa. 

9. Postavila som na sporák hlboký hrniec a dala zohriať olej. Zatiaľ som na menšie kocky nasekala cibuľu a opiekla som ju dosklovita. Potom som na ňu nasypala 3 PL cukru.

Cukor sa rýchlo rozpustí a začne sa robiť karamel, takže teraz určite neodchádzajte.
10. Asi po 3 - 4 minútach sa začne karamel zahusťovať. Je na vás, ako veľmi hnedý ho chcete mať, no mne vždy prekáža prípadná horká chuť, a tak som ho nechala len jemne zhnednúť.

Zhustol a pekne obalil cibuľku.

11. No a potom som pridala kapustu, soľ a koreniny. Chvíľku som podusila a potom som priliala varešku z kačacieho vývaru. Ak nemáte polievku alebo vývar, pokojne pridajte vodu. Dusila som cca 20 minút, kým  bola kapusta chrumkavá. Kto chce úplne mäkkú, dusí dlhšie. Nakoniec som pridala šťavu z citróna. Ak nemáte dajte ocot. Vždy však tieto kyslé prísady dávam až keď je kapusta mäkká, inak by tak pekne nezmäkla.

12. Niekedy zostane z kapusty dosť veľa riedkej šťavy. Ak vám prekáža a chcete kapustu zahustiť, pridajte solamyl alebo múku a nechajte ešte 3 - 4 minútky povariť a podľa potreby dochuťte. A kapusta je hotová.

13. Niekde v tomto bode by už kačka mala byť hotová. Bude krásne voňať, bude mäkkučká a chrumkavá.

No a keď narežete kožu na prsiach, tak sa vám takto nepotrhá.

Po 3 hodinách pečenia (knedľu som robiť odmietla, a tak bola kupovaná), sme si takto pochutnali.

Drahý vychválil a tak vyprázdnil tanier, že po kačke neostal ani mastný fľak ☺

No a pýtate sa, čo bol ten tretí chod? No predsa nátierka!

SUROVINY NA 3 CHOD - NÁTIERKU
1 kačacia pečeň uvarená vo vývare
pečené mäsko z kačacieho chrbta
1 syr v črievku
3 PL tatárskej alebo domácej lučiny
1 PL kečupu

POSTUP
1. Je to mega jednoduché. Všetko som v mixéri posekala a bolo ☺ Pokojne tam prihoďte aj zo 2 kyslé uhorky alebo troška horčice.




No a po maratóne v kuchyni som dostala zaslúženú odmenu - dezert od môjho chlapa ❤




















5. 10. 2017

Brokolicový (slaný) koláč

K tejto maškrte sa viaže úplne banálny nákup v obchode, pri ktorom vás chlap naháňa, že už nemáte všetko obzerať, nič nakupovať atď. No a tak som aj ja v obchode namiesto slaného cesta šmarila v zúrivosti sladké - krehké. A viete, kedy som to zistila? Keď som sa zahryzla do tohto krásavca. No a podľa mňa to bola oveľa zaujímavejšia chuť, než keď som ho vyskúšala s cestom slaným. Ktorú verziu skúsite vy?

SUROVINY

1 balenie chladeného (v mojom prípade sladkého krehkého) cesta
1/2 hlavičky brokolice
1 údené tofu
1/2 šálky najemno nastrúhaného syra
3 vajcia
mlieko podľa potreby
soľ
vegeta bez glutamanu
mleté čierne korenie

POSTUP

1. Zapnite rúru na 180°C.

2. Do zvolenej formy (ja som robila do srdiečka približne rovnakej veľkosti ako je klasická tortová forma) vložte cesto tak, aby vám aspoň 1 cm išlo po okraji hore, a spodok poprepichujte vidličkou.

3. Brokolicu rozoberte na ružičky, opláchnite a odkvapkanú ju poukladajte na cesto.

4. Vajíčka vyšľahajte s koreninami, pridajte tofu si nastrúhané najemno a tvrdý syr. Ak treba, pridajte trochu mlieka (pozor, zmes nesmie byť tekutá), prípadne jogurtu alebo smotany. Potom ju nalejte do formy na cesto.

5. Zo zvyšného cesta vytvorte ľubovoľný vzor na vrch koláča. Čím viac cesta, tým lepšie ☺ Pečie sa cca 30 minút.



Ešte aj môj chlap povedal, že je to celkom dobré. Na sladký koláč s brokolicou?! Musím urobiť zasa...

4. 10. 2017

Tvarohové placky od Maťky

Raz som volala s mojou drahou Maťkou a medzi rečou padlo, že čo idú jesť. No a oni vraj pečú tvarohové placky. A tak mi raz-dva celú vedu ozrejmila, no a takto som ich vyskúšala ja. Tentokrát na obed.
Ak si ich dáte bez prílohy, tak máte fajnovú bielkovinovú večeru. So šalátom neprekonateľný bojovník proti kilám.

SUROVINY
1 tvaroh jemný alebo hrudkovitý
1 vajce
zvyšky z chladničky - šunka, saláma, syr, mozarella
soľ
korenie
vegeta

POSTUP:

1. Rúru zapneme na 180°C.

2. Do misky dáme tvaroh, vajíčko a na drobné kocky nakrájané zvyšky z chladničky.

3. Veľký plech vystelieme papierom na pečenie a lyžicou narobíme hrubšie placky, cca 8 kusov. Mali by mať od seba aspoň 1 centi priestor, lebo sa trošku tým teplom roztečú.

HOTOVO!

My sme ich mali s pečenými zemiakmi a čalamádou. 

                                         

3. 10. 2017

Polievka z ,,odpadu"

Divný nadpis, nie? No, ako sa to vezme. Pretože dnešný recept bude o tom, ako využiť čo  najviac z toho, čo (nielen u nás) skončí zvyčajne v koši.
Inšpiroval ma krásny blog Do poslednej omrvinky, na ktorom krásna a talentovaná Lusinda pripravuje mňamky z toho, čo sa zvyčajne vyhadzuje. Nie preto, že je to pokazené, ale preto, lebo nevieme, čo s tým. A nielen, že má nádherné fotky, má aj skvelé recepty! A tak, keď na mňa pozeral šalát zo zeleninovej priehradky už týždeň, a ja som vedela, že z neho Cézar už nebude, bolo rozhodnuté. A čo som vyčarovala ja?

SUROVINY
*V podstate to, čo doma máte. A Lusinda radí dobre, snažte sa držať farebné kombinácie aspoň na akej-takej príbuzenskej rovine ☺
1 hlúb z brokolice (ostal mi po brokolicových cestovinách)
1 ľadový šalát (ja som mala 3 zvyšky šalátových srdiečok a 1 zvyšok ľadového šalátu)
1 mrkva (chúďa, zošúverená sa chúlila vzadu v chladničke)
1 malá cuketka (nechala som aj s kožou aj s jadierkami, lebo bola fakt mladá)
2 - 3 strúčiky cesnaku
2 stredné zemiaky
soľ
korenie
štipka mletej rasce

POSTUP

1. Zeleninku očistíme, nakrájame a šup s ňou do hrnca. Ja som toto množstvo zaliala tak, aby bolo všetko ponorené. Dáme variť, pridáme soľ, korenie a čakáme.

2. Keď je zeleninka mäkká, rozmixujeme tyčovým mixérom. Musím sa priznať, keď som sa prvýkrát pozrela do hrnca, ktorý vyzeral, no, povedzme že pomerne  zeleno, bola som skeptická. No potom, keď som ochutnala prvú lyžičku... Perfektné. Ja som ešte trošku zriedila vodou a mohli sme papať. 

S opekaným chlebíkom nemala chybu.
PS A ten pocit, keď z chladničky nie že nevyhodíte, ale ešte aj zhodnotíte všetko, čo by inak išlo do smetí...

2. 10. 2017

Brokolicové cestoviny

Na moje veľké počudovanie je toto jedlo jedno z najobľúbenejších u nás doma. Brokolica. Niektorí ju nenávidia, iní milujú. A tak vznikla táto dobrota, ktorá vôbec nie je svetoborná, ale je skutočne vynikajúca. A keď môj drahý v 4-hviezdičkovom hoteli v Tatrách ošomral ich cestoviny s tým, že moje sú lepšie... A to netrvajú dlhšie ako 15 minút.
No poďme na to!

SUROVINY na 3 poriadne porcie
1 hlavička brokolice
olej
korenie na grilovanú zeleninu
štipka sódy
1 malý biely smotanový jogurt alebo kyslá smotana
1 syr v črievku
pár kvapiek šťavy z citróna (nemusí byť)
vegeta bez glutamanu
250 g (najlepšie) penne cestovín
kúsok tvrdého syra na postrúhanie

POSTUP

1. Dáme zovrieť vodu do hrnca na cestoviny.

2. Brokolicu rozoberte na menšie ružičky a tenké stonky, z ktorých vyrastajú, nakrájajte na tenšie kolieska (hlúb nevyhadzujte, bude z neho parádna polievka). Potom ich prepláchnite a dajte odkvapkať.

3. Na troche oleja dajte mierne opiecť 1 ČL korenia na grilovanú zeleninu. To dodá jedlu jemne pikantnú a zaujímavú chuť.

4. Pridajte na panvicu odkvapkanú brokolicu a zvýšte plameň. Ružičky posypte štipkou sódy, aby ostali pekne zelené. Kým sa bude brokolica restovať (maximálne 2 minúty), vyberte si misku, do ktorej ju potom prehodíte. Ak by zostala na panvici, rozvarila by sa, čo nechceme. A prepláchnuť vodou ju kvôli koreniu tiež nemôžeme.

5. Voda na cestoviny by už mala vrieť. Pridajte soľ (aj 1 PL), olej a šup s nimi dnu.

6. V ďalšej miske rozmiešajte jogurt so syrom, pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy, 1/4 ČL vegety a trochu čerstvého korenia. Šupnite to na brokolicu, to ju ochladí, takže sa už nebude vnútorným teplom variť.

6. Keď sú cestoviny hotové, vždy ich prelejem studenou vodou a scedím. Potom ich vrátim naspäť do hrnca a pridám pár kvapiek olivového oleja, aby sa nepolepili. No a teraz môžete do nich pridať brokolicovú zmes. 

Stačí nabrať, postrúhať syr a prípadne prihriať v mikrovlnke, aby sa roztopil. A obed je na svete ☺ Skúšali sme ich aj s kuracinou, aj s kukuricou, fantázii sa medze nekladú. No takto nám chutia akosi najviac...

1. 10. 2017

Írsky chlieb na Slovensku

Raz som bola na návšteve a tam sme okrem skvelej nátierky dostali vynikajúci chlebík. Keď som žuvala už asi tretí krajec, tak som si s plnými ústami pýtala recept.
A viete čo? Je to ten najľahší chlebík, aký si môžete upiecť. A do hodiny aj papať. 
Receptov na internete je na írsky chlieb nespočetne veľa. Ja som si ho trošičku upravila. A ako sa to teda pečie, aby ste si fajné Maskované tofu mali na čo natrieť?

SUROVINY
0,5 kg múky na chlieb alebo zmesi múk, ja si kupujem na špaldový chlebík
400 g hustého smotanového jogurtu (môže byť aj kyslá smotana)
1 ČL soli
1 ČL cukru
1 ČL sódy biakrbóny
2 PL semienok - ja dávam ľanové
max. 0,5 dl vody

POSTUP

1. Rúru zapneme na 180° C a mriežku nachystáme do stredu.

2. Do misy odvážime 0,5 kg múky, pridáme soľ, cukor, sódu a semienka. Všetko pekne zmiešame.
*Vždy, keď pridám slnečnicové, tak mi v chlebíku zozelenejú. Nevie niekto prečo? :(

3. Primiešame k tomu 1 jogurt a vidličkou začneme hmotu spájať. Na tomto chlebíku je krásne to, že ho netreba miesiť.

4. Ak bude zmes príliš hustá, po malých množstvách pridáme max. 0,5 dl vody. Ak máte acidko, kyslé mlieko alebo srvátku, môžete pridať aj to. Môžete skúsiť aj minerálku, potom dajte vedieť, čo to urobilo ☺

5. Formu na biskupský chlebíček vystelieme papierom na pečenie a rukou cesto precapkáme dnu. Ak treba, trošku ho rukou pomiesime, ale len tak, aby do seba prijalo všetku múku. Ak chcete, môžete vršok chleba pomúčiť.

6. Chlebík dajte do rúry a po 40 - 45 minútach by mal byť hotový. Keď trošku vychladne, vyklopte ho a stiahnite papier, aby sa odspodu nespotil. Ja ho skladujem zabalený v kuchynskej utierke, ale musím si čo najskôr zadovážiť ľanové vrecúško.



Chlebík je hutný a veľmi sýty.

Trošičku mi ho prichytilo, lebo som naň zabudla. Aj tak bol mňam.

Chutí? 💚