15. 12. 2017

Nepečená jogurtovo-smotanová dobrota

Nenáročná, nepresladená a osviežujúca. Naša obľúbená dobrota

Toto je naša záchrana, keď by sme si dali niečo sladké, no na pečenie sa necítim. Je to skvelá maškrta, ale aj desiata (namiesto jogurtu), keďže obsahuje minimum cukru a pomerne vysoké množstvo bielkovín. Navyše je neskutočne variabilná, a tak sa dá pripraviť takmer vždy bez špeciálneho nákupu. A táto konkrétne bola darček, keď sme išli na návštevu. A veru že sme si pochutili :)

SUROVINY na klasickú veľkú tortovú formu
spolu 1 kg mliečnych hustých dobrôt (ja som zmiešala 2 veľké smotanové jogurty a 1 vyšľahanú šľahačkovú smotanu, ale môžete použiť ricottu - ú by som vymixovala, jemný tvaroh, mascarpone, kyslú smotanu a dokonca aj ochutený jogurt)
1,5 balenia detských piškót
silnejšia káva na pokvapkanie piškót (nemusí byť)
2 - 3 banány (alebo ľubovoľné ovocie aj z konzervy - ananás, broskyne, mandarínky, jahody...)
1 balík želatíny
orechy (ľubovoľné) alebo čokoládu na ozdobenie
1 vanilkový cukor (ak máte radi sladšie, pridajte toľko práškového cukru, koľko uznáte za vhodné)

POSTUP

1. Uvarila som si kávu - stačí vám 1 - 1,5 dl, ale mala by byť silnejšia a nechala som ju trochu vychladnúť.

2. Formu som vyložila papierom na pečenie a na spodok som dala vrstvu piškót tak, aby boli medzery medzi nimi čo najmenšie (pokojne dajte aj 2 vrstvy, ako máte radi).

3. Vyšľahala som šľahačku a primiešala som do nej jogurty. Pridala som vanilkový cukor a zľahka som ho vmiešala dnu. Rozrobila som si želatínu podľa návodu (ak dávam kompót, vodu nahradím šťavou, prípadne šťavou pokvapkám piškóty namiesto kávy) a vmiešam ju do plnky.

4. Piškóty som pokvapkala kávou (nechajte si aj na druhú vrstvu) a natrela som ich (opatrne - hýbu sa) smotanovou vrstvou.

5. Nakrájala som banány na kolieska (hrúbka je na vás) a poukladala som ich na plnku.

6. Navrstvila som zasa piškóty a tie som pokvapkala trochou kávy.

7. Ja dávam na piškóty zasa banány a na vrch zvyšok plnky.

8. Na vrch torty som nahrubo nasekala orechy a tortu som dala stuhnúť, treba jej aspoň 3 - 4 hodiny v chladničke. Pred tým, než otvorím formu, vždy príborovým nožom ako keby obrežem kraje, aby mi torta nepukla. No a potom už len papáme :)

14. 12. 2017

Rybacia nátierka s fazuľou

Hlad bol veľký, ledva som stihla odfotiť toto :D
Zdá sa vám táto kombinácia nevšedná? Možno, no nedajte sa odradiť. Rybky v paradajkovej omáčke fazuľa krásne zahustí a nátierka je hotová raz-dva. A bonus k tomu, môj drahý si ju dal aj na cestoviny (odmietol jesť karfiolovú omáčku) a bol nadšený! Takže dve muchy jednou ranou :)

SUROVINY
1 rybky v paradajkovej omáčke
2 vajíčka uvarené natvrdo
1/4 cibule alebo cca 7 cm kúsok póru
1 lyžička worchesterskej omáčky
1 lyžička sójovej omáčky
1 lyžice masla (nemusí byť)
2 lyžice tatárskej omáčky (nemusí byť alebo dajte jogurt)
1 konzerva fazule v paradajkovej omáčke
soľ a korenie podľa chuti

POSTUP

1. Najprv som si dala uvariť vajíčka. Tie potom nastrúhajte alebo nasekajte na malé kúsky. Ja som ich hodila do mixéra s ,,S" nožmi.

2. K vajíčkam som pridala nadrobno nakrájanú cibuľku a všetko ostatné (fazuľu aj s omáčkou, ale tú som najprv precedila a pridávala po kúskoch, aby som to nemala veľmi riedke).

3. Dochutila som, kto chce, môže pridať aj trochu kečupu (aj štipľavého) či skúsiť horčicu, je to na vás.

Tak čo vravíte? 

13. 12. 2017

Cviklový šalát so syrom

Človek má pocit, že si dáva na večeru niečo luxusné a zároveň zdravé :)

Cvikla je moja srdcovka, skutočne ju milujem a tento šalát je super v tom, že je pomerne lacný a skvelý aj v zime. Cvikla mu dodá zemitú a vďaka koreniu aj pikantnú chuť, ktorú zjemní syr, no a lístky poľníčka pekne chrumkajú pod zubami. Ak si k tomu dáte fajné pečivo alebo opečenú bagetu, delikatesa je na svete...

SUROVINY na približne 6 porcií
2 väčšie cvikly
150 g syru typu feta
1 balenie poľníčka alebo mladého špenátu
olivový olej
balsamico
provensálske korenie
soľ
mleté čierne korenie
korenie na grilovanú zeleninu

POSTUP

1. Cviklu som ošúpala a v robote nastrúhala na tenšie plátky. Ak chcete extra jemné plátky, môžete ju nakrájať aj nožom, no trvá to dlho. Ale o to je šalát jemnejší :)

2. Na panvici som na olivovom oleji opiekla asi 1 lyžičku korenia na grilovanú zeleninu. Môžete ho vynechať a cviklu osoliť a okoreniť, prípadne pridať niečo štipľavé. Akosi si to ten šalát pýta. Na korenie som pridala cviklu, premiešala a zaliala som ju asi 1,5 dl vody. Panvicu vždy prikrývam pokrievkou, lebo cvikla sa rýchlejšie udusí a neprská na celú kuchynskú linku. Dávajte pozor, lebo keď sa vám odparí voda, cvikla veľmi rýchlo prihorí. Uduste ju tak, aby vám chutila - či už chrumkavá, alebo mäkučká.

3. No a keď je cvikla hotová, môžete servírovať - aj keď je ešte teplá, aj za studena. Ja na spodok misy dávam šalátové listy, potom cviklu, nadrobím syr a dochutím. Dobrú chuť :)

11. 12. 2017

Mrkvovo-vločkové fit muffiny na slano


Ľahká večera bola na svete :)

Tento recept vznikol dosť dávno asi tak, že v chladničke som mala mrkvu a už som nevedela, čo s ňou... A tak som meditovala, rozmýšľala, hľadala kade-tade, ale nič nezodpovedalo mojim požiadavkám a stavu špajzy. A tak som skúšala od oka nahádzať, čo bolo, a čuduj sa svete, dopadlo to celkom dobre! Nejde však o tie klasické nadýchané muffiny. Tieto musíte robiť do košíčkov (inak ich môžete z plechu vyškrabávať, aj to po vychladnutí) a hodia sa najmä na večeru, keď už neviete, čo od dobroty. Skúsite? :)

SUROVINY
3 väčšie mrvky
1 mozarella (vodu nevyliať!)
1 vajce
100 g kukurice alebo šunky
soľ
mleté čierne korenie
čerstvý alebo sušený cesnak
sušená alebo opečená cibuľka (môžete vynechať, ale spraví fajn chuť)
vegeta
oregano
bazalka (môže byť aj čerstvá)
jemné ovsené vločky podľa potreby

POSTUP

1. Rúru som zapla na 180°C a nachystala som si klasický plech na muffiny, do ktorého som naukladala košíčky.

2. Mrkvu som očistila a narajbala na hrubom strúhadle a dala som ju do väčšej misky.

3. Otvorila som sáčok s mozarellou a vodu som preliala do menšej misky. Syr som tiež narajbala na hrubom strúhadle a pridala k mrkve.

4. Šunku som nasekala na drobné kocky a hodila tiež do misky.

5. Vodu z mozarelly som zmiešala s vajíčkom a koreninami, aby sa lepšie rozmiešali. Zmes by mala byť ochutená silnejšie, pretože sa k nej dosýpajú ovsené vločky. Ak si nie ste istí dochutením, koreniny dajte priamo na zeleninu, aby ste mohli ochutnať (ak aj vám prekáža surové vajce tak, ako mne). Vločky napijú tekutiny, ale neprisýpajte ich priveľa. Ja som už nepridávala ani mlieko, lebo ak by bolo cesto príliš tekuté, muffiny sa vám neprepečú a bude z nich blato.
Moja zmes vyzerala nejako takto. Nechcela som otvárať kukuricu, a tak som pridala šunku  na kocky.

Hotové veľdielo som z rúry vytiahla po cca 45 minútach pečenia. A neľakajte sa, lepí sa to na košíčky. Ale to je daň za nepridanie múky :) Dobrú chuť.







10. 12. 2017

Pečené morčacie stehno

Do pekáča som pridala asi 2 dl vody, tuku pustilo mäsko minimálne
Chcela som vyskúšať nejaký recept z morčacieho mäsa. A u mäsiara mali len krídla a celé stehno. A to stehno - ako z mastodonta! 1,20 kg? Čo si s tým počať? V mäsiarstve mi tento kusisko mäsa rozťali na polovicu a ja som šla so svojím úlovkom domov. Tam som zistila, že ani vykostiť by to nebol zlý nápad, ale, úprimne, nechcelo sa mi, a tak som sa rozhodla, že to šupnem do rúry a uvidím, aký zázrak z toho bude. A čuduj sa svete, veľmi nám to chutilo. 
*Ak kúpite takéto veľké stehno, rátajte s tým, že z toho vyjde 6 - 8 porcií. Ak toľko stravníkov nemáte, hoďte časť surového mäsa do mrazničky, alebo zamrazte aj mäso upečené a potom s ním môžete pokračovať, keď zasa príde hlad :)

SUROVINY
morčacie stehno s kosťou (moje malo asi 1,2 kg)
1 cibuľa
2 - 3 strúčiky cesnaku
2 staršie rožky alebo ľubovoľné pečivo
1 vajíčko
trochu oleja
trochu mlieka
mletá rasca
soľ 
korenie
grilovacie korenie alebo iné, ktoré máte radi (rasca a pod.)
*Ja na približne 1 kg mäsa dávam 1 lyžičku soli, takže ak máte grilovaciu zmes so soľou, myslite na to, aby ste mäso nepresolili.

POSTUP

1. Zapla som rúru na 180°C a pripravila som si pekáč.

2. Mäso som umyla, odstránila som blanité časti (moja morka ich mala celkom dosť) a urobila som si nožíkom priestor pod kožou, aby som mala kde napchať plnku. Hneď som si pripravila ihly na pečenie (môžete použiť aj špáradlá), aby mi potom plnka neutekala kade-tade.

3. Nachystala som si plnku tak, ako pri kačke a v ďalšej miske (kompótovej) som zmiešala soľ s koreninami a asi 1/2 lyžice olivového oleja. 

4. Kam sa dalo, som napchala plnku (aj keď tej kože bolo menej ako na kurati alebo kačke) a zaistila som kožu ihlami. Mäso som poriadne zo všetkých strán ponatierala zmesou korenín a položila som ho do pekáča.

5. Cibuľu a cesnak som nasekala nadrobno a vysypala som k mäsu. Zaliala som to asi 1,5 - 2 dl vody a dala som prikryté piecť. Mäso som neotáčala a po 2 hodinách som ho odokryla a nechala asi 5 minút pod grilom. Po 1,5 hodine som ho častejšie sledovala, aby nebolo príliš pripečené. Tým, že sa tak dlho pečie na relatívne nízkej teplote, bolo krásne mäkké a pekne sa oddeľovalo od kosti.

My sme ho mali s ryžou (prvýkrát som piekla v rúre, no ešte to musím vyšperkovať) a domácou čalamádou. Mňam :)

9. 12. 2017

Lusková polievka z konzervy

Ja mám rada takúto poriadne hustú

Toto je výmysel mojej maminy testovaný rokmi a mnohými stravníkmi. A v stave časovej tiesne (polievka je hotová za 20 minút) je to skutočná záchrana hladných krkov a rodinného pokoja.  Bez mäsa a predsa výživná vďaka fazuľke a aj pomerne sýta. Ako týždňová rýchlovka perfektná!

SUROVINY
olivový olej
3 lyžice detskej krupice (nabudúce skúsim aj špaldovú)
1 vajíčko
sušený alebo čerstvý cesnak
1 konzerva luskovej fazuľky (robila som už aj s hráškom) aj s nálevom
soľ
korenie
mletá rasca
majoránka
prírodný bujón alebo vegeta podľa chuti

POSTUP

1. Na ušetrenie času si dajte zovrieť cca 1,5 litra vody.

2. Do hrnca som dala asi 1 lyžicu olivového oleja a keď bol dostatočne teplý, prisypala som približne 3 lyžice krupice, chvíľku som ju nechala opiecť a potom som tam pridala vajíčko (nemusí byť vyšľahané) a rýchlo som miešala.
Vzniknú vám taktéto falošné halušky

3. Halušky som zaliala vriacou vodou a pridala som konzervu fazuľky aj s nálevom a dochutila som. Keď polievka prevrie, môžeme po cca 5 minútach servírovať :)


7. 12. 2017

Moja budapeštianska nátierka


Túto nátierku (teda, veľmi podobnú) som prvýkrát ochutnala ako kupovanú z Lidla a veľmi mi zachutila. A tak som hľadala recepty na internete, no v podstate som (ako vždy) zaexperimentovala a podľa mňa (pri všetkej skromnosti) chutne. A zdravo!

SUROVINY
1 biely cottage syr - ak by v ňom bolo priveľa vody, tak ju zlejte
cca 75 g syru balkánskeho typu - ja som mala slaný slovenský syr
*určite bude dobrá aj s tvarohom
1 pohárik sterilizovanej kápie
2 vajcia uvarené natvrdo
1/4 veľkej cibule
1 lyžica octu
1/2 lyžičky (hnedého) cukru
horúca voda
mleté čierne korenie
soľ

POSTUP
1. Dala som si uvariť vajíčka - do vody pridávam aj trochu sódy, aby sa ľahšie lúpali. Od bodu vrenia ich stíšim, aby bublali, a nechám dovariť 10 minút. Potom vodu zlejem a zalejem ich studenou. A keďže je chladno, dávam ich na balkón, aby sa dali olúpať. Ale nie vždy to na ne zaberie, aj keď nie sú čerstvé...

2. Cibuľu som nakrájala na drobno, dala do misky, pridala ocot, cukor a zaliala som horúcou vodou, aby nebola taká ostrá (robím to tak aj pri zemiakovom šaláte).

3. Do sekáčiku tohto typu (len ja mám od Moulinex a vo výpredaji ma stál 4 eurá - skvelý, len cibuľa v ňom pustí priveľa vody, tak sa potom nedá opiecť do sklovita) som dala cottage syr, slaný syr, kápiu a vajíčka (premixovala som s každou ingredienciou) a nakoniec som pridala precedenú cibuľu a znova som premixovala.

4. Dochutila som soľou a korením a prekvapivo chutná nátierka bola na svete ☺

2. 12. 2017

Fazuľové cestoviny - extra rýchle

Prekvapivo chutné a sýte papanie
 Bola u mňa na návšteve kamarátka, prepadol nás nečakaný hlad a do obchodu sa nám nechcelo. Nemyslite si, že návštevy trápim hladom, no táto bola niekoľkodňová a akosi sme všetko, ehm, pojedli. A v chladničke 2 párky. A tak som si povedala, že čo vedia dať do konzervy, musím vedieť urobiť aj ja. A (na moje prekvapenie) boli tieto cestovinky skutočne fajnové.

SUROVINY (na asi 3 porcie)
2 dlhé párky
1 konzerva fazule v paradajkovej omáčke
1 menšia cibuľa
(štipľavý) kečup
asi 1,5 dl mlieka
1 lyžica zemiakového škrobu
soľ
korenie
250 g cestovín
trochu olivového oleja
syr na postrúhanie

POSTUP
1. Dala som zovrieť vodu na cestoviny.

2. Cibuľu som nakrájala na kocky a opiekla na troche oleja. Pridala som párky nakrájané na tenšie kolieska a chvíľku som ich tiež opiekla.

3. Na panvicu som vyliala konzervu fazule a nechala zohriať. Pridala som asi 2 - 3 lyžice kečupu, aby bolo omáčky viac. Mala som aj Červené zlato, tak som dala za lyžicu aj toho.

4. V mlieku som rozmiešala zemiakový škrob (aby neboli hrudky) a naliala som ho do panvice. Dochutila som soľou a korením a miešala, kým omáčka nezhustla. Podľa chuti alebo hustoty môžete pridať ešte kečup.
Toľkoto omáčky vzniklo takmer z ničoho


Pomiešali sme si to s cestovninkami a pridali syr. Aj keď nie práve diétne a zdravé, no v stave núdze perfektne sýte jedlo.



30. 11. 2017

Cuketovo-papriková nátierka

Mali sme návštevu a tak im chutilo, že som ju nestihla odfotiť inak, len na sporáku ☺

Recept som po prvýkrát robila asi pred rokom, keď som potrebovala nachystať niečo neokukané do roboty. A doma bola cuketa. Nuž som našla tento recept, ktorý ma inšpiroval. A keďže nátierka chutí každému, kto ju zatiaľ vyskúšal, povedala som si, že ju pridám aj sem. A čo je skvelé, dá sa urobiť aj z mrazenej (vopred nastrúhanej) cukety.

SUROVINY
1 - 2 mladé cuketky - ja som dala teraz žltú aj so šupou a jadierkami, keďže bola mladá
1/2 červenej papriky
1/2 klasickej sladkej papriky (ale môže byť aj štipľavá)
1 menšia cibuľa
2 - 3 strúčiky cesnaku
1 syr v črievku
1 vajíčko
soľ, korenie
podľa chuti trošku horčice či tatárskej
olivový olej

POSTUP
1. Cuketu som rozkrojila na polovice, trošku som ju posolila a nechala odstáť, kým som krájala zvyšok zeleniny. Papriky a cibuľu na kocky a cesnak som prelisovala.

2. Na troche oleja som do sklovita opražila cibuľku a pridala som k nej nakrájanú papriku. Ak máte papriku radi, pokojne jej dajte aj viac. Kým sa dusila na jemnom ohni, cuketu som opláchla, utrela a nastrúhala na jemnom strúhadle. Keď bola paprika mäkká (ja ju dusím cca 10 minút, je potom ľahšie stráviteľná), pridala som cuketu a dusila som, kým sa voda neodparila - takže neprikrývať.

3. Pridala som syr v črievku a nechala som ho rozpustiť.

4. Potom som odrhnula zmes na jednu stranu panvice a rozbila som tam 1 vajíčko. To som miešala tak, ako na praženicu. Keď bolo hotové, zmiešala som ho so zeleninovou zmesou.


5. No a potom stačí nátierku prehodiť do misky a dochutiť. Skvelá je na čerstvej i zapečenej bagetke či chlebíku.

28. 11. 2017

Pečená zelenina k telke

Fantastické chrumkanie na večer

Milujem cviklu, neskutočne. Ale kým sa mi vždy upiekla v rúre, no, minimálne hodina. A tak som minule meditovala, čo s touto vitamínovou bombou urobím. Aj mrkva už potrebovala zužitkovať, a tak som si povedala, že ju upečiem. A dobre som urobila!

SUROVINY (množstvá dajte podľa seba alebo podľa zásob)
olivový olej
cvikla
mrkva
zemiaky
soľ
* Pokojne skúste zeler, hokkaidó - na čo máte chuť. Skúste aj celú hlavičku cesnaku - lahôdka. Ako na ňu som písala tu)
Dressing (ak sa vám nechce robiť, vynikajúca je aj nezdravá tatárska)
1 malý biely jogurt (ja kupujem takmer výlučne Hollandiu)
1 - 2 strúčiky cesnaku
soľ
korenie

POSTUP

1. Rúru som zapla na 200°C. Veľký hlboký plech som vystlala papierom na pečenie. Ak radi oškrabávate kôročky, papier vynechajte. Ja by som tiež vynechala, ale stále nemám tie staré dobre plechy - ako od babičky.

2. Zeleninu som ošúpala a nakrájala na malé kocky. Začala som zemiakmi a tie som nakrájané nechala odstáť vo vode, kým som krájala ostatnú zeleninu (tú som dávala do inej misky). Kúsky by mali byť také, aby sa dali napichovať na vidličku, ale aby to zasa dlho netrvalo pri pečení.

3. Zeleninu som scedila (nemala by z nej kvapkať voda - pokojne ju trochu osušte aj papierovou utierkou), vysypala na plech a pokvapkala olivovým olejom (cca 1 - 2 lyžice na celý plech). Najlepšie sa to premieša vždy rukami. Pridala som cesnak v alobale a vložila so rúry. Ja zeleninu nesolím pred pečením, lebo by pustila vodu a nebola by taká chrumkavá s minimom oleja.

4. Jogurt som zmiešala s prelisovaným cesnakom a dochutila som ho. Môžete pridať aj pár kvapiek citrónu, skúsiť biele korenie či trošku horčice. Je to len a len na vás.

5. Po približne 30 minútach začínam vždy kontrolovať, poprehadzujem plochou obracačkou a koštujem, či už je. No a keď je, tak ju teplú dám do veľkej misy a posolím až tu. Mňaaaaaam. Papať sa dá aj takto (zemiaky jeme namiesto lupienkov), no ešte lepšia je, keď si ju dáte s dressingom a nastrúhaným syrom. Ale to už také diétne nie je :D

26. 11. 2017

Tofu cestoviny s mrkvou

Ani som ich nestihla odfotiť v miske :D

Tieto moje obľúbené cestoviny vznikli už veľmi dávno, ešte za mojich študentských a intrákových čias. Takže sú extra rýchle a skutočne chutné, aj keď sa vám tá kombinácia nemusí na prvý pohľad pozdávať. Odporúčam vyskúšať, mne ich zje aj muž ☺

SUROVINY
1 lyžica olivového oleja
1 balenie údeného tofu (iné neodporúčam)
3 - 4 väčšie mrkvy
250 g ľubovoľných cestovín (okrem špagiet)
1 lyžička korenia na grilovanú zeleninu
syr na postrúhanie

POSTUP

1. Dala som zohriať vodu (solím a pridávam olej až vtedy, keď voda vrie) a očistila a narajbala som mrkvu a tofu na hrubom strúhadle.

2. Na panvici som rozohriala olej a trošku som na ňom opražila korenie. To dodá jemne pikantnú chuť.

2. Pridala som mrkvu. Netreba ju podlievať vodou, keď ju prikryjete a podusíte na miernom ohni, bude akurát. Len pozor - nespáliť!

3. Keď je mrkva taká akurát (ja mám radšej polomäkkú), pridala som tofu. V tejto fáze môžete panvicu pokojne vypnúť, stačí premiešať a nechať chvíľku prehriať pod pokrievkou.

4. Cestoviny som zliala, prepláchla studenou vodou a pridala trochu olivového oleja. Pridala som k nim mrkvu s fotu a dobrota bola na svete. Kto chce, môže si dosoliť a na vrch nastrúhať syr. Mňamka ☺

25. 11. 2017

Losos s karfiolovým šalátom


Ujalo by sa u vás toto namiesto vianočného menu?


Dostala som predvarený karfiol (prvýkrát som videla naživo ten zelený) a tak som meditovala, čo s ním, lebo vyprážať ani zapekať sa mi ho nielen že nechcelo, ale nemali sme na to ani chuť. A tak som spravila odľahčené ,,vianočné" menu, keďže nám to pripomenulo zemiakový šalát.

SUROVINY
lososové filety alebo filé
zmes provensálskeho korenia (ja kupujem Kotányi)
1 veľkú hlavu karfiolu
asi 5 cm dlhý kúsok póru (ja som mala tú zelenú časť)
1 konzerva kukurice
1 malá kyslá smotana (alebo hustý biely jogurt)
2 - 3 lyžice tatárskej omáčky (pokojne vynechajte)
2 kyslé uhorky
soľ
korenie
citrónová šťava podľa chuti

POSTUP
1. Najprv som robila šalát, aby sa chute premiešali. Karfiol (ak ho budete variť, tak do polomäkka v osolenej vode - určite nie tak, aby bol po nakrájaní na kašu) som nakrájala na menšie kúsky.

2. Pridala som k nemu na kocky nasekaný pór (cibuľa by bola podľa mňa príliš ostrá a výrazná) a uhorky. K tomu som pridala odkvapkanú kukuricu.
*Nabudúce pridám aj sterilizovaný hrášok s mrkvou.

3. Dochutila som to smotanou, tatárskou, soľou, korením a citrónovou šťavou a dala do chladničky.

4. Lososa som opláchla a prebytočnú vodu som poutierala papierovou utierkou. Položila som ho na tanier a na každý kúsok som dala provensálske korenie a pokvapkala som ho citrónovou šťavou - neotáčala som.

5. Na panvici som zohriala olivový olej a okorenenou stranou nadol som poukladala lososa. Kým sa griloval, rovnako som  ochutila aj vrchnú stranu. Podľa hrúbky kúskov robím lososa z každej strany cca 5 minút - neznášam, keď je príliš vodavý, no nesmie byť ani príliš suchý.

My sme mali rybku ešte aj s parenou brokolicou (aby sme ju dojedli). Mám také podozrenie, že takáto verzia šalátu bude u nás tomu zemiakovému šliapať  na päty...

24. 11. 2017

Špenátový prívarok

S rybími prstami je to netradičná, ale prekvapivo chutná kombinácia

Rozmýšľali sme, čo by sme si spravili na obed. V mrazničke boli rybie prsty a špenát, nuž sme si povedali, prečo nie. A dopadlo to nadmieru dobre.

SUROVINY
1 balenie mrazeného špenátového pretlaku
1 syr v črievku (nemusí byť)
1 lyžička sušeného cesnaku / čerstvý cesnak
cca 1,5 lyžičky soli
mleté čierne korenie
asi 2,5 dl mlieka
2 kopcové lyžice špaldovej múky

POSTUP

1. Pretlak som dala rozmraziť. Ja ho vždy zabalený ponorím do studenej vody, čo celý proces urýchli. Potom som ho otvorila a cez veľké sitko som nechala trochu odkvapkať prebytočnú vodu.

2. Špenát som dala do hlbokej panvice a pridala som cesnak, soľ a korenie. Dúfala som, že syr v črievku ho zahustí, no nestačilo to. Ale dodal špenátu príjemnú chuť a krémovú textúru.

3. Keď sa odparila zbytočná voda, v mlieku som rozmiešala špaldovú múku a pridala som do špenátu. Nechala som prevrieť a zázrak bol hotový.

Spravila som k nemu pečené zemiaky, ale úplne stačia varené. No a namiesto vajíčka boli rybie prsty. Dobrú chuť ☺

22. 11. 2017

Kyslá fazuľová polievka

Nebola veľmi hustá, ale parádna. A s čerstvým chlebíkom...

Doma sme zatúžili po niečom jesennom. A tak padla voľba na fazuľovú polievku, lebo tá nielen krásne zahreje, ale aj zasýti.

SUROVINY

1 šálka fazule - tú som premyla a dala na noc namočiť do vody s bobkovým listom (2 ks) a asi 4 guličkami čierneho korenia
5 stredných zemiakov
kúsok klobásky alebo údeného (môžete pokojne aj vynechať)
2 strúčiky cesnaku
5 guličiek čierneho a nového korenia
2 bobkové listy
1,5 lyžičky soli
2 kopcové lyžice špaldovej múky
mlieko (asi 2 dl)
ocot

POSTUP
1. Na noc som namočila fazuľu aj s bobkovým listom a korením.

2. Na druhý deň som ju dala do hrnca aj s vodou, v ktorej sa namáčala, a varila som asi 30 minút aj s bobkovým listom a korením a klobáskou. Za ten čas by mala byť fazuľa polomäkká.

3. Očistila som zemiaky a nakrájané na kocky som ich pridala do polievky. Zaliala som vodou. Rátajte s tým, že ešte budete pridávať mlieko, tak jej nedajte priveľa.

4. Pridala som cesnak nakrájaný na plátky a soľ.

5. Keď boli zemiaky mäkké, odobrala som asi varechu polievky (bez fazule) a do nej som primiešala 2 dl mlieka (približne) a špaldovú múku. Tú som v miske poriadne rozmiešala, aby som nemala hrčky, a vliala do polievky. Nechala som prejsť varom a dochutila som octom (nikdy ho nedávajte na začiatku - fazuľa by nezmäkla), prípadne soľou.


20. 11. 2017

Jemné palacinky

Chúďatko, zostala len táto jedna, tak sme ich zvlčili :D

Všetci určite poznáte recept na 3:2:1 palacinky. Sú skvelé, uznávam, ale na môj vkus je tam priveľa oleja. A tak som skúsila obmenu a tá sa parádne vydarila. Palacinky boli jemné, vláčne a hlavne - nie také mastné.

SUROVINY (na približne 20 tenkých kusov)
6 dl mlieka
3 dl acidka
1 dl oleja
2 dl vody
400 g hladkej múky
2 vajcia
štipka soli

POSTUP
1. Všetko tekuté som zmiešala a prisýpala do toho múku tak, aby som nenarobila hrudky.

2. Dala som si zohriať panvice (robte na 2, bude to oveľa rýchlejšie) a pierkom pomastila len pred 1. palacinkou. Potom už mastiť vôbec netreba. A piekla som ☺

3. Stačí už len naplniť - lekvárom, tvarohom, prípadne aj slanou plnkou. A papať.

19. 11. 2017

Maminkina zeleninková

Kedysi som nechápala, ako moja teta môže jesť tieto ,,fúzy". Teraz ich milujem...

Poznáte pojem comfort food? Preložiť by sa to dalo ako upokojujúce jedlo. Také, pri ktorom si poviete hmmm, usmejete sa a máte chuť pohladiť si bruško. Jedlo, pri ktorom si spomeniete na niečo pekné, špecifický moment, vôňu a, samozrejme, chuť. Tak ktoré je to vaše?
Ja ich mám niekoľko, no medzi tie naj patrí určite maminkina zeleninková polievočka. Každá mama ju robí inak (a potom jej dcéra a jej dcéra). No keď som mala asi 20 rokov a nevedela som túto dobrotu urobiť, poprosila som maminu, nech ma to naučí. Vypleštila na mňa oči, že čo ma na tom treba učiť, že to nič nie je. Veru tak, je ľahká, rýchla, chutná a neskutočne variabilná. Ideme na to?

SUROVINY (na cca 3 litrový hrniec)
*Tu vložím poznámku, pretože pre mňa osobne je takmer nemožné navariť málo polievky. Vždy sa to končí tak, že keby tam bolo o 1 deci polievky viac, tak mi pretečie. Preto mám mierku takýto hrniec a v ňom môže byť zeleniny maximálne do polovice. A tú potom zalievam. Vtedy viem, že jej bude akurát :)

2-3 mrkvy
1 menší kaleráb/kúsok zeleru alebo petržlenu, prípadne brokolica/karfiol alebo mrazená zmes
soľ
1 PL majoránky
1 PL mletej rasce
čerstvé alebo mrazené vňate

Na halušky
*TIP: Ak nechcete robiť halušky, môžete pred zeleninou orestovať cca 4 PL ovsených vločiek a postupovať ďalej podľa receptu. Vločky polievku krásne zahustia. Ak nechcete ani vločky, ani halušky, tak po uvarení zeleniny pridajte do vriacej polievky 1 vajčíko a nechajte minútku prevrieť. Bude tak úplne bez lepku.

1 vajce
trošku  mlieka
vegeta bez glutamanu
cca 1 PL oleja
cca 4 PL detskej krupice (pozor na kukuričnú, z nej sa mi vždy rozvarili)
granulovaný cesnak, čerstvá bazalka alebo sušená cibuľa (nemusí byť)

POSTUP
1. Zeleninu narajbeme na hrubom strúhadle, brokolicu a karfiol rozoberieme na malé kúsky (ale vložíme ich až neskôr). Ak mám brokolicu, vždy hlúbik narajbem alebo nakrájam tiež, je ho škoda nedať tam. Skúste to aj s karfiolom. 
* Ak chcete hlúbik krásne zužitkovať, môžete sa inšpirovať aj touto polievočkou. Ja to najnovšie robím tak, že ak mi ostane hlúb z brokolice/karfilou, očistím a nakrájam ho a dám do mrazničky. No a potom skombinujem s tým, čo je doma.

2. Dáme si zohriať cca 1,5 l vody. My sme najnovšie kanvicu odložili a varíme už len v čajníku.

3. Na oleji orestujeme mrkvu s ostatnou narajbanou zeleninou a zalejeme 1,5 l vriacej vody (prípadne viac, podľa množstva zeleniny), pridáme soľ a koreniny a môžeme variť. S majoránkou a rascou opatrne, radšej pridávajte postupne, aby ste to neprehnali. My ich máme radi, tak dávam pomerne dosť.
*Môžete prelisovať aj strúčik-dva cesnaku. Ak pridávate brokolicu alebo karfiol, vhoďte ich po cca 15 minútach varenia (nakrájané hlúbiky ale dajte už na začiatku). Ak máte čerstvú alebo mrazenú vňať, pokojne ju vhoďte dnu tiež.

4. Keď už bude zelenina takmer hotová, začneme si chystať halušky. V miske rozšľaháme 1 vajce s trochou mlieka (cca 2 lyžičky) a pridáme asi 1/2 lyžičky vegety. K tomu primiešame olej a krupicu. Ak chcete halušky ozvláštniť, pridajte granulovaný cesnak, sušenú cibuľku alebo nasekanú čerstvú bazalku. Vzniknúť by vám malo pomerne husté cesto na halušky. Keď je zelenina hotová, zvýšte plameň, aby polievka skoro vrela, a vhoďte kúsok cesta. Ak sa rozvarí, halušky treba zahustiť. Ak pekne vypláva na povrch, môžete cez haluškár cesto nahádzať dnu. Nechajte povrieť ešte asi 5 minút a polievka je hotová.

Dúfam, že polievočka vám bude chutiť. U nás ide o rodinnú klasiku. A najlepšia je na jar, keď je všetko čerstvé a svieže...

18. 11. 2017

Predvianočný perník z ničoho

Inak som ho odfotiť nestihla, len tak sa po ňom zaprášilo. Ešte šťatie, že som stihla ten kúsok skryť do mrazničky :)














Poznáte to - máte chuť na niečo fajné, ako-tak zdravé a hlavne nenáročné. A z toho, čo máte doma. Keďže my ktoviečo na pečenie doma nemávame (sladké u nás veľmi nejde), musela som si poradiť s tým, čo som mala. A tak vznikol vlastne koláč z ničoho.
 A výsledok? Vynikajúci šťavnatý perník, ktorý môžete papať aj na raňajky. Zasýti a nie je vôbec príliš sladký. A máte ho co by dup. Skúsite?

SUROVINY
200 g hladkej múky
200 g špaldovej hladkej múky
100 g kryštálového/hnedého cukru - ko má rád sladšie, dajte pokojne aj 150
1/2 lyžičky škorice
1 lyžička perníkového korenia
1 prášok (bezfosfátový) do pečenia
1 lyžička sódy
štipka soli
2 PL kakaa
0,5 l mlieka
1 dl oleja
2 lyžice slivkového lekváru (ja som mala domáci a úplne bez cukru - od starkej ☺)
2 vajcia
1 hrsť nahrubo nasekaných orechov
2,5 hrste vopred namočených hrozienok
zvyšok malej fľašky lekváru na potretie
*TIP: Ak nemáte slivkový lekvár, isto sa hodí aj ríbezľový. Koláčik bude sladší.

POSTUP

1. Rúru som zapla na 160°C a veľký hlboký plech som vystlala papierom na pečenie.

2. Vo miske som zmiešala všetky sypké prísady.

3. V ďalšej miske (veľkej) som metličkou (netreba šľahať) zmiešala mlieko, olej, lekvár a vajcia.

4. Do tekutých surovín som metličkou vmiešala sypké prísady a nakoniec som pridala orechy a vopred namočené a zliate hrozienka.

5. Vyliala som na plech a dala piecť. Koláčik som kontrolovala cca po 20 minútach - vždy špáradlom. Keď som ho vytiahla suché, perník bol hotový. A krásne voňal  :)

6. Ešte na teplý som opatrne natrela lekvár. Kto chce, môže posypať aj kokosom alebo orechmi. No a na časť som lekvár nedala, šupla som nakrájaný do mrazničky a na raňajky som mala vždy čerstvý.



19. 10. 2017

Bolognské špagety

Neviem teda, či takto by nazvali moje špagety aj praví Taliani, no my ich doma voláme presne takto. A chutia teda výborne ☺ Preneste sa teda so mnou do slnečného prostredia starovekej Rímskej ríše a uvarte si túto dobrotu aj vy.

SUROVINY
1 cibuľa (ja som dala červenú)
400 g mletého mäsa (bravčové, morčacie)
2 mrkvy
400 g paradajkového pyré
5 guličiek nového korenia
5 guličiek čierneho korenia
3 bobkové listy
1 PL cukru
1/2 lyžičky soli
1 lyžička korenia na špagety
čerstvá bazalka
olej
1 balenie špagiet

POSTUP

1. Na troche olivového  oleja si v hlbokej panvici alebo hrnci opečieme (pár sekúnd) korenie na špagety a potom speníme cibuľu. Pridáme mleté mäso - ja som robila z bravčoviny. Mäsko orestujeme a keď sa zatiahne, pridáme necelú lyžičku soli a mleté čierne korenie. Prikryjeme a chvíľku necháme podusiť na miernom plameni.

Ja cibuľu krájam tak, že neodkrojím spodok, odkiaľ vyrastajú korene, a potom ju až po tento spodok nakrojím na pásiky a prekrojím v polovici. Potom sa dajú krájať malinké kocky.





2. Kým sa mäso dusí, očistíme a na jemnom strúhadle narajbeme mrkvu. Tá zjemní zásadotvornosť paradajkového pyré, ktoré potom pridáme. Mrkvu dáme k mäsku a prihodíme korenia a bobkový list.

Ja som sa pomýlila a zo zvyku som mrkvu narajbala na väčšom strúhadle, a tak mi ju chlap odhalil. Čuduj sa svete, nakoniec mu tam ani neprekážala. Vraj on nemá rád mleté mäso. Chlapi....

3. Na panvicu pridáme paradajkové pyré (alebo paradajky z  konzervy) a cukor. Necháme to podusiť, aby sa prebytočná voda odparila, a tak nezakrývame a občas pomiešame. Ak máte čerstvú (alebo aj sušenú) bazalku, pridajte, koľko máte radi. No opatrne (aj s oreganom, ja ho nedávam), aby ste to neprehnali.

Ak sa vám nechce korenie z omáčky loviť, šupnite ho do sáčku na čaj. Dajú sa zohnať v DM.
4. Dajte si zovrieť vodu a uvarte špagety. Ja ich varím tak, že keď mi zovrie voda, pridám do nej 1 PL soli (nebojte sa, nie je to veľa) a pár kvapiek olivového oleja. Keď voda začne opäť vrieť, vložím do nej špagety a podľa návodu uvarím. Keď sú hotové (nie rozvarené), tak ich zlejem z vody a preplachujem. Viem, že by sa to originál nemalo, no takto sa mi to najviac osvedčilo. Prepláchnuté a scedené ich vrátim do hrnca a pridám pár kvapiek olivového oleja a premiešam.
* TIP: Aby sa jedlo hrialo dobre aj na druhý deň, nemiešam omáčku a cestoviny. Skladujem ich samostatne a buď si to namiešam a zohrejem v mikrovlnke, alebo cestoviny prelejem na druhý deň vriacou vodou a omáčku zohrejem samostatne.




Dobrú chuť :) A nezabudnite na tvrdý syr.

17. 10. 2017

Rustikálny slivkový koláč s mrveničkou

Asi sa čudujete, kde som také slovo vypriadla. Studnicou nápadov bol pri názve Jamie Oliver, ktorý keď varí, tak všetko je rustikálne. No a viete, aké to je? Jednoduché, nedokonalé a dedinské. Presne ako tento blog (lebo ja skutočne nemám nervy robiť krásne fotky, aj keď sa mi páčia). Založila som ho, lebo varím jednoducho a niekedy dosť dedinsky.
A taký je aj tento rodinný koláčik. Nič zložité, kysnuté cesto, fajnové ovocie a mrvenička. Je nedokonalý a predsa bezchybný. A hlavne nie veľmi sladký, takže vhodný na raňajky alebo aj na desiatu bez extra veľkých výčitiek. A čo je na ňom ešte lepšie, dá sa šupnúť do mrazničky a keď sa vás niekto opýta, čo máte fajnové, viete presne, po čom siahnuť ☺

SUROVINY na 3 veľké plechy 
*Ja som robila na 2, lebo mám len 2. A tak je môj koláč taký vysoký. Ak ho chcete nižší, spravte na 3, je to na vás. Potom však treba piecť o trochu kratšie. No a 1/3 posýpky mi zostala, takže budem vymýšľať, čo s ňou.

CESTO
1 kg hladkej múky (skúšala som aj 400 g celozrnnej a 600 g hladkej a aj tak bolo cesto skvelé)
1 malá zarovnaná lyžička soli
1 kocka droždia
1 lyžička cukru
1 vajce
4,5 dcl mlieka
2 dl oleja
cca 1,5 dl vody (podľa potreby)

POSÝPKA + PLNKA
300 g polohrubej múky
250 g tuku
150 g práškového cukru
* Ja som mala slivky sladunké ako med, a tak som dala iba 100 g cukru a 350 g múky. Koláč nie je prisladký, no ak máte radi sladšie, nechajte pôvodný pomer. Alebo si môžete poprášiť ešte cukrom na tanieri.
1 kg sladkých zrelých sliviek
škorica na posypanie

POSTUP

1. Z 2,5 dl vlažného mlieka, cukru a droždia som si urobila základ na kvások. No moje droždie odmietalo vyrobiť tie klasické bublinky, a tak som mu pomáhala, ako sa dalo - vo vodnom kúpeli, v mikrovlnke... No bezvýsledne. A tak som dúfala, že sa vzchopí neskôr.



2. Do veľkej  misy som vysypala múku a soľ, spravila som v strede jamku a do nej naliala tekuté suroviny a vajíčko. A začalo sa miesenie, počas ktorého som po troche prilievala zvyšné mlieko a aj vodu tak, aby cesto nebolo príliš husté.


Nebojte sa, keď bude cesto zo začiatku vyzerať takto. Opatrne prilievajte ako keby po lyžiciach vodu a mlieko. Ono sa krásne napije a zjemnie.

Takto testujem pružnosť cesta. Keď sa dá takto natiahnuť a netrhá sa pri tom, je také akurát.

3. Keď sa cesto nelepilo, zakryla som ho utierkou a dala som ho kysnúť ku sporáku (nie na sporák), aby malo teplo. Niekto ho balí do deky, no mne sa tá predstava akosi nepozdáva...



4. Keď bolo cesto raz také a nie také pevné, dala som ho na dosku a rozdelila na 2 bochníky. Zapla som rúru na 50°C a každý z bochníkov som vyvaľkala na veľkosť plechu. Ja nemám tie parádne plechy ako od babičky, ale moderné a ľahké napodobeniny plechu, a tak som ich vyložila papierom na pečenie. Ak máte tie poctivé, trošku pokvapkajte olejom a rozotrite ho. Oba plechy som naraz šupla do rúry asi na 10 minút, aby cesto pekne nadskočilo.





5. Medzitým som umyla a nakrájala slivky. Ja som ich dala na štvrtinky, aby neboli až také veľké kusy, zle sa mi to potom krája. 



6. Keď som mala slivky hotové, nachystala som si mrveničku. Neurobte z nej cesto, suroviny treba spájať len ako keby končekmi prstov, určite nie miesiť.




7. Potom som vybrala plechy von a zvýšila som teplotu na 180°C. 



8. Cesto som jemne potrela po krajoch olejom (nerobte to pred kysnutím, nepodarilo by sa) a naukladala som naň slivky kožou nadol. Trochu som poprášila škoricou a hojne zasypala mrveničkou. No a potom som piekla každý cca 30 minút, kým nebola mrvenička zlatistá. Ak budete robiť na 3 plechy, pečte kratšie ☺



A takáto dobrota sa mi podarila :) Takže hoci kysnuté, s minimom cukru. A ak koláčik šupnete nakrájaný po vychladnutí do mrazničky, vždy, keď ho vyberiete, bude ako čerstvý :)


13. 10. 2017

Kyslá zemiaková polievka

Ktorá je poctivá domáca zimná polievka pre vás?
Neviem ako vy, ale my kyslé polievky milujeme, a to najmä na jeseň a v zime. Sú sýte, keď chcete, šupnete do nich aj klobásku, sú lacné, relatívne rýchle a fajnové...
A tak som na želanie urobila zemiakovú, lebo zemiakov bolo veľa, a tak ich bolo rýchlo treba spotrebovať, aby ich nevzala skaza ☺

SUROVINY na cca 6 porcií
6 väčších zemiakov (ja ju robievam hustejšiu)
1 kyslá smotana / smotana na varenie / mlieko
4 - 5 strúčikov cesnaku
2 PL hladkej múky
1 lyžička mletej rasce
3 bobkové listy
5 guličiek nového korenia
5 guličiek čierneho korenia
ocot - až na koniec, aby zemiaky zmäkli
trochu oleja

POSTUP

1. Očistíme si zeleninu a zemiaky nakrájame na menšie kocky a necháme ich v miske s vodou.

2. Dáme zovrieť cca 1,5 l vody

3. Nasekaný cesnak chvíľku opražíme na oleji a potom ho zasypeme 2 PL hladkej múky a spravíme zápražku. Nech vám nezhorí, má byť svetlohnedá a nesmie smrdieť zhoreninou.

4. Na zápražku pridáme zemiaky a zalejeme ich vriacou vodou. Pridáme koreniny a soľ (soli aspoň 1/2 PL).

5. Keď sú zemiaky uvarené, odoberieme 1 varešku polievky do misky a pridáme k nej smotanu alebo mlieko a vymiešame s trochou hladkej múky. Vlejeme do polievky a necháme prevrieť. Nakoniec pridávame po lyžičkách ocot podľa chuti.

OBMENA
Ak nechcete robiť zápražku, prípadne ak nechcete mať v polievke koreniny, ktoré treba vyloviť, dajte najprv variť vodu s korením, bobkovým listom a octom (cca 2 PL). Po 20  minútach varenia korenie buď vylovte, alebo preceďte ochutenú vodu do iného hrnca, pridajte zemiaky (múku vynechajte) a povarte. Potom pokračujte podľa receptu a múku pridáte až v mlieku alebo v smotane. Ja som ju tento raz robila práve takto a papali sme ju s parádnym Slatinským chlebíkom.


Polievka je preto jemne hnedá, lebo som skúsila pridať mletú červenú papriku, no bez nej mi chutila viac. A ja si do nej dávam ešte pikantnú vegetu, no skúste aj čili :)


12. 10. 2017

Vaľkaná štrúdľa ako od maminky

Mala som doma jabĺčka, už také zošúverené. A mäkkú hrušku. Takú, že z nej tiekla šťava. Čo s tým? Jablčník sme mali nedávno a bolo mi ľúto to len tak nasilu zjesť bez toho, aby som tomu dala ešte šancu. A tak som volala mamine, že ako robí štrúdľu. A tak, s menšími obmenami (však to by som nebola ja), je tu recept na štrúdľu, ktorú netreba ťahať (tú robievala starká) a hotová je raz-dva. Sami si určíte, ako veľmi ju chcete sladkú. Ja som, tradične, dávala cukru len minimum, aby sa dala papať na raňajky. A že sme ju papali aj počas dňa, to je, dúfam, jasné...

SUROVINY na 4 štrúdle
500 g hladkej múky
250 g masla alebo tuku na pečenie
1 vajce
1,5 dl vody alebo mlieka
2 PL octu
1/2 lyžičky soli

Na tvarohovú plnku
250 g tvarohu
250 g ricotty (pokojne nahraďte tvarohom, ja som ju potrebovala minúť)
1 hrsť namočených hrozienok
2 PL cukru
1 vanilkový cukor
1 PL pudingu alebo zlatého klasu (ja som dala zmes na dukátové buchtičky)
1 vajce
+ lekvár - už keď bude plnka na ceste
roztopené maslo

Na ovocnú plnku
3 jablká
1 hruška
1 hrsť namočených hrozienok
1 vanilkový cukor
1/2 lyžičky škorice
1/4 lyžičky mletých klinčekov
pár kvapiek citrónovej šťavy (nemusí byť)
strúhanka
roztopené maslo
* Ak máte zavárané rajbané jablká, dajte pokojne aj tie.


POSTUP

1. Zo surovín si vymiesime cesto. Nebojte sa, ono je celkom lepkavé, ale to sa poddá. Nebojte sa ani octu, nebude ho tam cítiť, ale cesto bude chrumkavé. Keď bude cesto zmiesené, rozdeľte ho na 4 časti (ja si pomáham digitálnou váhou) a prikryté (ja som použila obal z tuku) ho dajte na 30 minút odležať do chladničky.



2. Kým cesto odpočíva, nachystáme si plnky. Najprv som dala umyté hrozienka napučať do vody. Ja im vždy kontrolujem stopky, aby nebolo doma frflanie. Ak chcete, pridajte do vody trochu rumu alebo rumovej arómy.

Toto sú hrozienka do oboch plniek.

3. Na tvarohovú plnku som zmiešala všetky suroviny a nakoniec som pridala hrsť už napučaných hrozienok. Množstvo cukru si môžete prispôsobiť, ak máte radi sladké, pridajte si podľa chuti, ale nezabudnite, že hrozienka sú tiež dosť sladké. Ten puding krásne zjemní tvaroh a ten sa nebude toľko rozsýpať. 





4. Nachystáme si jablkovú plnku. Tá je ešte ľahšia. Jabĺčka (a hrušku) som ošúpala a v mixéri narajbala na hrubšie rezance.



5. Moje ovocie bolo sladučké a šťavnaté, a tak som už pridala len 1 vanilkový cukor a ostatné suroviny. Zasa ochutnajte, či vám to so sladkosťou stačí. Ak máte perníkové korenie, môžete ho dať namiesto škorice a klinčeka. Pridala som aj trošku citrónovej šťavy, aby zvýraznila chute. A šťavy sa nebojte, len ju tam pekne nechajte, máme na ňu fígeľ ☺



6. Keď sú plnky hotové, môžete cesto vybrať z chladničky a zapnúť rúru na 180°C.

7. Nachystala som 2 plechy a na každý dala papier na pečenie. Na doske som si rozvaľkala prvý bochník cesta na veľkosť približne 40 x 40 cm, hlavne nech sa zmestí na plech. Cesto nemusí byť veľmi tenké, ja mám rada, keď ho tam aj cítim. Trošku som potrela roztopeným maslom, no môžete dať aj trošku oleja alebo úplne vynechať. 
Plnku nedávam až ku krajom, aby mi pri stáčaní nevytiekla. Hlavne treba dávať pozor na okraj vpravo, lebo točením sa plnka bude posúvať ďalej a ďalej. Dbám vždy na to, aby mi pri rolovaní zostal kraj cesta pod štrúdľou, aby sa pečením neotvorila. Konce vždy uťapkám a plnka už nikam neujde. Ja som na jednu tvarohovú štrúdľu  dala aj pár lyžíc ríbezľového lekváru, môžete dať aj slivkový, alebo ho úplne vynechať.
Keď boli obe štrúdle na plechu, trošku som ich poprepichovala vidličkou a potrela tenkou vrstvou roztopeného masla.




Tá prvá ale vyzerá... :D


8. Kým sa tvarohové piekli (po cca 20 minútach už dávajte pozor, štrúdle majú byť zlatisté), nachystala som si jablkové. Postup plnenia a stáčania bol rovnaký, len tu som posypala jablká strúhankou, dokopy jej boli asi 2 hrste. Tá krásne vsiakne šťavu, cesto nebude premožené a jablká nebudú vypadávať.



No a maškrta (takmer bez cukru) bola na svete ☺

Vidíte, čo spravil puding s tvarohom? Mňam :)